ciekawostkiWiadomości promowane

Następne 150 lat według BBC Future

Przewidywania futurologów mają jedną wspólną cechę – im dalej wybiegają w przyszłość, tym mniej są trafne. I to wcale nie dlatego, że opierają się na wyssanych z palca założeniach. Po prostu ekstrapolują w przyszłość istniejące dziś trendy, co z założenia sprawia, że nie mogą wziąć pod uwagę wydarzeń nieprzewidywalnych. Niemniej nawet mała wycieczka w przyszłość zawsze jest interesująca. A co dopiero, jeśli prognoza obejmuje kolejne 150 lat.

BBC Future przygotowało infografikę, która przedstawia logiczne konsekwencje dzisiejszych wydarzeń związanych z technologią, które mogą, a nawet powinny, pojawić się w ciągu najbliższych 150 lat. Infografika została przygotowana między innymi we współpracy z naukowcami IBM, MIT czy NASA a szanse na pojawienie się danego wydarzenia oszacowała firma bukmacherska.

Co ciekawe BBC sporo uwagi poświęciła w niej Chinom, które mają już w tym roku rozluźnić swoją politykę informacyjną i prześcignąć USA w kwestii wydatków na badania naukowe. Według przewidywań ankietowanych przez stację futurologów, pozwoli to na przejęcie części powierzchni Księżyca do roku 2030.

Do roku 2045 pojawić ma się technologiczna osobliwość a ludzkość osiągnie taki punkt swojego rozwoju, w którym postęp technologiczny stanie się tak szybki, że nie będzie można już go przewidzieć. Do roku 2150 pozostały więc futurologom jedynie przewidywania dotyczące społeczeństwa, środowiska i przewidywanej długości życia człowieka.

Całość infografiki znajduje się poniżej:

podobne treści