biznesnewsportale społecznościowe

NASDAQ zapłaci karę za debiut Facebooka?

Pamiętacie jeszcze zamieszanie z jakim Facebook wchodził na giełdę? Nie? Możliwe, w końcu było to tak dawno temu. Za to amerykańska komisja kontroli giełd pamięta je doskonale. Głównie dlatego, że przez ostatnie osiem miesięcy prowadziła w tej sprawie dochodzenie, które może kosztować NASDAQ 5 milionów dolarów.

Wall Street Journal donosi, że NASDAQ negocjuje właśnie z U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) ugodę, która miałaby zakończyć śledztwo w sprawie problemów podczas debiutu Facebooka. Śledczy doszli bowiem do wniosku, że za całe zamieszanie odpowiadają systemy komputerowe NASDAQ, które nie zadziałały tak jak powinny w związku z czym inwestorzy nie otrzymywali informacji zwrotnych potwierdzających złożenie zamówienia na wyczekiwane przez wiele osób akcje. W związku z czym nie wiadomo było czy ostatecznie akcje zostały kupione czy nie.

Ponieważ za działanie systemu informatycznego NASDAQ odpowiada NASDAQ, to on będzie musiał ponieść konsekwencje tych problemów. A nie należą one do najtańszych. Szczegóły porozumienia pomiędzy giełdą a SEC nie są znane, ale WSJ twierdzi, że kwota, która usatysfakcjonowałaby agencję federalną, wynosi 5 milionów dolarów.

Jeśli SEC faktycznie nałoży na NASDAQ karę finansową, będzie to drugi przypadek w historii, w którym ta agencja federalna domagać się będzie odszkodowania od giełdy. Pierwszy miał miejsce w zeszłym roku.

Oczywiście kara finansowa, którą NASDAQ będzie musiał zapłacić władzom federalnym, ma się nijak do pozwu cywilnego na 7,1 miliona dolarów, złożonego przez inwestorów przeciwko giełdzie, Facebookowi, Zuckerbergowi i właściwie wszystkim, którzy mieli jakikolwiek związek ze sprawą giełdowego debiutu spółki. A ta sprawa ma zostać dopiero rozstrzygnięta.

Zdjęcie: Flickr/niallkennedy

podobne treści