naukanews

NASA żegna się z łazikiem Opportunity

Jeszcze kilka miesięcy temu NASA miała nadzieję, że uda się ponownie nawiązać łączność z łazikiem Opportunity, który od 2004 roku przemierzał Czerwoną Planetę. Niestety, próby nawiązana kontaktu spełzły na niczym, a łazik został właśnie ostatecznie uznany za utracony.

Pomimo tego, że łazik zaprojektowano z myślą o misji trwającej 92 ziemskie dni, łazik znacznie przekroczył założenia konstruktorów, działał bowiem (z drobnymi przerwami) cały czas, aż do czerwca 2018 roku. Na Marsie szalała wtedy ogromna burza pyłowa. Z jej powodu urządzenie nie było w stanie ładować swoich akumulatorów za pomocą paneli słonecznych i weszło stan hibernacji. Po tym jak burza minęła, zespół odpowiedzialny za kontakt z Opportunity miał nadzieję, że uda się włączyć pojazd na nowo.

Niestety, pomimo podjęcia około 600 prób, nie udało się nawiązać łączności z łazikiem. Ponieważ w miejscu, w którym się on obecnie znajduje, zbliża się marsjańska zima, a aby łazik mógł ją przetrwać łazik musi być włączony, NASA uznała, że skoro do tej pory nie udało się go włączyć, później nie będzie to już całkowicie możliwe. Dlatego agencja oficjalnie zakończyła misję Opportunity, łazika, który miał działać trzy miesiące, a pracował 14 lat.

Zdjęcie: NASA

podobne treści