naukaWiadomości promowanewynalazki

NASA zaprezentowała technologię pozwalającą na transfer 622 Mbps. Z Księżyca

Średnia prędkość łączy wszystkich łączy internetowych na całym świecie wynosi 3,1 Mbps. Niby dobrze, ponieważ w stosunku do zeszłego roku jest to wynik lepszy o 17 procent, ale i tak wynik blednie w porównaniu do tego, co NASA udało się osiągnąć na dystansie Ziemia – Księżyc.

LCCD czyli Lunar Laser Communication Demonstration to eksperymentalny system, który do dwukierunkowej komunikacji w przestrzeni kosmicznej, zamiast fal radiowych, używa lasera pulsacyjnego. Celem programu jest przetestowanie samego pomysł oraz zebranie danych, które pomogą w przyszłości opracować stabilny system przesyłania danych na duże odległości. Pojazdem wyposażonym w LCCD jest sonda LADEE, która wystartowała na początku września (na marginesie – zdjęcia z tego startu były jednymi z pierwszych fotografii, jakie NASA umieściła na swoim profilu na Instagramie).

LADEE orbituje już od jakiegoś czasu wokół Księżyca, a wczoraj NASA pochwaliła się wynikami przeprowadzonych niedawno testów systemu LCCD. Okazuje się, że udało im się osiągnąć absolutny rekord przepływności łącza w przestrzeni kosmicznej. Maksymalna zmierzona przepływność łącza LCCD utworzonego pomiędzy stacją bazową znajdującą się w Nowym Meksyku a statkiem LADEE wyniosła bowiem 622 Mbps. Nie obraziłbym się za takie łącze.

Połączenie to było szybkie, ale nie pozbawione błędów. Na szczęście NASA testowała również połączenia, w których liczyła się jakość transmisji. W tych drugich testach udało się uzyskać 20 Mbps bez stwierdzenia błędów podczas uploadu danych do sondy LADEE. Dużo mniej niż wcześniej ale i tak jest to wynik imponujący zważywszy, że odległość na jaką przekazywano dane wynosi około 380 tysięcy kilometrów.

Badacze mają nadzieję, że komunikacja laserowa pozwoli w przyszłości na transmisję zdjęć wysokiej rozdzielczości oraz nagrań 3D wykonywanych przez przyszłe sondy. Na razie jest to co prawda jedynie działający prototyp, ale zastępca szefa NASA do spraw komunikacji i nawigacji Badri Younes ma nadzieję, że wkrótce uda się zamienić go w pełni funkcjonalny sposób komunikacji w kosmosie:

„Dotychczasowe wyniki są zachęcające. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy na właściwej drodze do tego, by w najbliższej przyszłości wprowadzić to [rozwiązanie] do służby.”

Zdjęcie: NASA

podobne treści