naukanews

NASA zapowiada ważną konferencję prasową na temat egzoplanet


NASA zapowiedziała na jutro o godzinie 19tej polskiego czasu specjalną konferencję prasową, podczas której zamierza ogłosić ważne odkrycie związane z egzoplanetami.

Konferencja odbędzie się w Waszyngtonie, ale będzie można ją też na żywo oglądać za pośrednictwem NASA TV. Spotkanie rozpocznie się chwilę po tym, jak na łamach Nature opublikowany zostanie artykuł naukowy na ten temat.

Szczegóły odkrycia nie są na razie znane, poza ogólnym stwierdzeniem, że dotyczy ono egzoplanet, czyli planet znajdujących się poza Układem Słonecznym. Jednak dzięki temu, że NASA pochwaliła się już listą gości specjalnych, którzy wezmą udział w konferencji prasowej, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zgadywać, czego dotyczy odkrycie.

A dobór gości, zaproszonych z okazji konferencji przez NASA, jest interesujący. Pierwszym z nich jest Michaël Gillon z belgijskiego Uniwersytetu Liège, który specjalizuje się w badaniach skalistych egzoplanet i jest odkrywcą trzech pierwszych egzoplanet orbitujących wokół „ultrachłodnych karłów”, prawdopodobnie najliczniejszej populacji gwiazd w naszej galaktyce. Drugim jest Sara Seager z MIT, która również zajmuje się poszukiwaniem planet pozasłonecznych, ale specjalizuje się w badaniach na temat ich atmosfer. Trzecim gościem jest Nikole Lewis, astronom z Space Telescope Science Institute w Baltimore, która specjalizuje się w obserwacjach atmosfer egzoplanet.

Odkładając przypuszczenia na bok, pozostaje nam jednak uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie domysły zostaną rozwiane już jutro wieczorem.

Ilustracja: NASA

podobne treści