nauka

NASA zaaprobowała misję na Europę

Europa, czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza, od dawna fascynuje zarówno naukowców, jak i autorów science-fiction. Wszystko z powodu oceanu, który kryje się pod lodową powierzchnią Europy, co daje szanse na znalezienie pozaziemskich form życia. Zainteresowanie tym księżycem już jest duże, a będzie jeszcze większe – NASA właśnie ogłosiła, że zamierza wysłać misję na Europę.

Fani Kosmicznej Odysei mogą być jednak spokojni. NASA nie zamierza lądować na Europie (przynajmniej na razie). Sonda, która ma zostać wystrzelona po roku 2020 nie będzie też orbitowała wokół tego księżyca.

Nietypowy plan misji spowodowany jest silnym promieniowaniem Jowisza, które w dość krótkim czasie mogłoby zniszczyć oprzyrządowanie sondy. Nienazwany jeszcze statek, zamiast wejść na orbitę Europy, będzie znajdował się na orbicie Jowisza, ale w trakcie trwania misji będzie wielokrotnie przelatywał obok EuropyNASA szacuje, że takich przelotów będzie około 45. W tym czasie instrumenty sondy będą badały powierzchnię oraz budowę księżyca. Dzięki temu, że zostanie ona wyposażona również w specjalne urządzenia radarowe, będzie mogła zajrzeć też pod grubą pokrywę lodową.

„Dziś, podejmując decyzję o zakończeniu fazy konceptualnej i przejściu do fazy planowania, wykonujemy ekscytujący krok na przód w naszych poszukiwaniach śladów życia pozaziemskiego. Obserwacje Europy w ciągu ostatnich dwóch dekad dostarczyły nam interesujących wskazówek, teraz nadszedł czas poszukać odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań ludzkości,” stwierdził w oświadczeniu John Grunsfeld z NASA.


Zdjęcie: Flickr/Kevin M. Gill

podobne treści