naukanews

NASA wykryła na Marsie wyjątkowo dużo metanu

Amerykański łazik Curiosity, który od siedmiu lat przemierza marsjańskie pustkowia, przesłał na Ziemię zaskakujące dane. Jego czujniki zarejestrowały rekordową ilość metanu.

Jak podaje NASA w oficjalnym komunikacie, łazik Curiosity wykrył w ubiegłym tygodniu rekordowe ilości metanu w marsjańskiej atmosferze – dokładnie 21 części na miliard jednostek. Jest to poziom metanu znacznie wyższy, niż do tej pory rejestrowały to instrumenty łazika.

Na Ziemi metan wytwarzany jest między innymi przez bakterie, więc odkrycie zdążyło już przyciągnąć sporo uwagi, ale NASA studzi entuzjazm wszystkich, którzy chcieliby w nim widzieć przejaw działalności marsjańskich mikrobów – również dobrze może być efektem nieorganicznych procesów chemicznych zachodzących na Czerwonej Planecie.

Niestety, łazik nie jest wyposażony w instrumenty, które mogłyby w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie, czy źródło odkrytego metanu jest biologiczne czy geologiczne, ani czy wykryty gaz powstał relatywnie niedawno czy powstał miliony lat temu, a niedawno został jedynie uwolniony.

Przed naukowcami stoi więc teraz żmudne zadanie określenia źródła wykrytego metanu, w czym pomóc mogą inne sondy, takie jak na przykład należąca do ESA Trace Gas Orbiter, która została zaprojektowana właśnie do tego, by wykrywać śladowe ilości gazów w marsjańskiej atmosferze.

Zdjęcie: NASA

 

podobne treści