naukaWiadomość główna

NASA: Wycieczka na Marsa będzie niebezpieczna dla serca

Naukowcy z NASA mają niestety złe wiadomości dla wszystkich entuzjastów załogowych lotów na Marsa. Wygląd na to, że do wielu problemów technicznych związanych z takim przedsięwzięciem, dołączy jeszcze jeden, tym razem natury medycznej – niebezpieczne zmiany w sercach astronautów, którzy zdecydowaliby się na długotrwały lot.

Badanie, na podstawie którego NASA wysnuwa swoje tezy, zostało przeprowadzone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Każdemu z 12 astronautów biorących udział w badaniu, przed wysłaniem w półroczną misję na pokładzie stacji, dokładnie przebadano serce i zmierzono jego wielkość oraz kształt przy pomocy USG. Badania powtórzono po powrocie, a na pokładzie ISS astronauci sami wykonywali sobie USG serca. Okazało się, że podczas sześciu miesięcy przebywania w warunkach mikrograwitacji, ich serca osłabły i stały się bardziej sferyczne.

„W przestrzeni kosmicznej serce nie pracuje tak ciężko [jak na Ziemi], co może przyczynić się do znaczącego spadku jego masy mięśniowej. Może mieć to poważne konsekwencje po powrocie na Ziemię, więc aktualnie badamy jakie środki mogą zostać podjęte by zapobiec tej utracie lub jej przeciwdziałać,” mówi James Tomas z NASA, który odpowiadał za przeprowadzenie tych badań.

Po powrocie z półrocznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej serca astronautów z czasem wracały do swojego normalnego kształtu i odbudowywały masę mięśniową, ale naukowcy z NASA obawiają się, że efekty lotu na Marsa, który w obie strony trwać musiałby dziś około 18 miesięcy, będą dużo poważniejsze. Na szczęście nie oznacza to, że załogowy lot na Marsa i bezpieczny powrót z Czerwonej Planety nie jest niemożliwy – po prostu jest to kolejny problem, z którym projektanci załogowej misji będą musieli sobie w jakiś sposób poradzić.

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas Esteban

podobne treści