newsWiadomość główna

NASA wybrało pierwszych astronautów komercyjnego programu lotów kosmicznych

Od ostatniego lądowania wahadłowca kosmicznego minęło już siedem lat. Od tamtego czasu NASA musi polegać na rosyjskich statkach Sojuz do tego, by transportować swoich astronautów na pokład ISS. Ale ta zależność ma się już niebawem skończyć – NASA wytypowała pierwsze załogi, które polecą w kosmos w ramach komercyjnego programu lotów załogowych.

USA nie mają obecnie własnego systemu pozwalającego wysłać astronautów na ISS. Ale też nie planują mieć, ponieważ jeśli chodzi o załogowe misje, to NASA ma zając się przygotowaniami do tej na Marsa. Natomiast do realizacji misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną NASA planuje wynajmować prywatnych przewoźników dysponujących „kosmicznymi taksówkami”.

W tym celu rozpoczęto program komercyjnych lotów załogowych (Commercial Crew Program), w ramach którego firmy Boeing oraz SpaceX otrzymały odpowiednio 2,6 i 4,2 miliarda dolarów na opracowanie statków mogących pełnić taką funkcję.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, NASA pochwaliła się planami dotyczącymi najbliższej przyszłości komercyjnego programu lotów załogowych oraz przedstawiła astronautów, którzy jako pierwsi polecą w kosmos w „kosmicznych taksówkach” zbudowanych przez Boeinga i SpaceX.

„Po raz pierwszy od 2011 roku zbliżamy się do momentu, w którym będziemy mogli wysłać w kosmos amerykańskich astronautów w amerykańskich rakietach z amerykańskiej ziemi,” stwierdził podczas wczorajszej konferencji prasowej szef NASA, Jim Bridenstine.

Załogę podczas pierwszego załogowego testu pojazdu Boeing CTS-100 Starliner stanowić będą astronauci Eric Boe, Chris Ferguson i Nicole Mann. Test ten planowany jest na połowę przyszłego roku. Poprzedzi go bezzałogowy start na rakiecie Atlas V, który Boeing planuje przeprowadzić kilka miesięcy wcześniej. Załogę pierwszego statku Boeing Starliner, który przybije do ISS stanowić będą astronauci John Cassada i Suni Williams.

Bezzałogowy test kapsuły Crew Dragon SpaceX planowany jest przez firmę na listopad tego roku, podczas gdy pierwszy test załogowy według planu miałby odbyć się w kwietniu przyszłego roku. Na pokładzie znajdować będą się wtedy astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley. Pierwszymi astronautami, którzy dotrą na pokład ISS w konstrukcji SpaceX będą Victor Glover oraz Mike Hopkins.

Z wyjątkiem Nicole Mann, Victora Glovera i Johna Cassady, dla wszystkich pozostałych astronautów będzie to już kolejna wizyta na orbicie.

Według przedstawicieli NASA, program komercyjnych lotów załogowych pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co z kolei przełoży się na lepsze zrozumienie długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej potrzebne podczas planowania misji na Marsa. Entuzjazm kierownictwa agencji studzą jednak obawy o kolejne opóźnienia w realizacji programu.

Zdjęcie: NASA

podobne treści