naukanewsWiadomość główna

NASA: Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny

Po kilku miesiącach niepewności NASA poinformowała wczoraj, że sonda Voyager 1, jako pierwszy zbudowany przez człowieka obiekt, opuściła Układ Słoneczny.

Na początku tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że Voyager 1, po 36 latach podróży, mógł w końcu opuścić nasz układ słoneczny. NASA chłodziła wtedy nastroje twierdząc, że dane zbierane przez czujniki pokładowe sondy jeszcze tego nie potwierdzają. Teraz NASA jest już pewna – po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych informacji amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła wczoraj, że Voyager 1 jest już w przestrzeni międzygwiezdnej. Wleciał w nią około 25 sierpnia 2012 roku.

Dlaczego trzeba było czekać aż rok na definitywne stwierdzenie, że sonda wyleciała poza nasz Układ Słoneczny? Przestrzeń międzygwiezdna nie ma wyraźnie wytyczonej granicy a najlepsze dane jakimi na ten temat dysponujemy pochodzą właśnie z Voyagera 1. Dodatkowo sfera oddziaływania Słońca zależna jest od jego aktywności. Niemniej od jakiegoś czasu naukowcy obserwowali zmniejszanie się ilości rejestrowanych przez Voyagera cząsteczek wiatru słonecznego o niskiej energii, przy jednoczesnym wzroście ilości wysokoenergetycznych cząsteczek pochodzących spoza naszego układu.

Dopiero jednak analiza tego w jaki sposób koronalny wyrzut masy Słońca z marca 2012 roku wpłynął na najbliższe otoczenie Voyagera 1, dała naukowcom możliwość stwierdzenia z całą pewnością, że Voyager 1 leci już w kierunku gwiazd.

„Voyager śmiało dąży tam, gdzie nie dotarła jeszcze żadna sonda. Jest to jedno z najważniejszych osiągnięć technologicznych w historii nauki, które otwiera nowy rozdział w ludzkich marzeń i przedsięwzięć naukowych,” stwierdził John Grunsfeld z NASA parafrazując motto serii Star Trek.

Naukowcy NASA nie wiedzą jeszcze kiedy Voyager 1 wleci w przestrzeń, w której nie będzie już żadnych oddziaływań ze strony Słońca. Miejmy nadzieje, że stanie się to wcześniej niż w 2020 ponieważ do tego czasu sonda powinna nadal przesyłać na Ziemię zbierane przez siebie dane.

Zdjęcie: NASA

podobne treści