naukanews

NASA uruchomiła stronę z informacjami o pogodzie na Marsie

W razie gdybyście nie wiedzieli, jak ubrać się wychodząc ze swojego domu na Elysium Planitia, NASA pospieszy z pomocą. Na uruchomionej przez agencję stronie internetowej możecie teraz sprawdzić, jaka pogoda panuje na Czerwonej Planecie.

Ok, sprawdzanie pogody na sąsiedniej planecie nie było oczywiście głównym celem misji InSight, której lądownik dostarcza danych do tego projektu – głównym celem jest badanie wnętrza Czerwonej Planety i jej geologicznej historii. Jednak urządzenie, które osiadło na Elysium Planitia w listopadzie ubiegłego roku, wyposażone jest też w wiele przyrządów służących do badania atmosfery i może być wykorzystane również w tym celu.

Chyba dla żadnej osoby odwiedzającej uruchomioną przez NASA stronę z marsjańską pogodą, nie jest zaskoczeniem, że na Marsie jest zimno. Bardzo zimno. Temperatury regularnie spadają tam poniżej -90 stopni Celsjusza, ciśnienie oscyluje w granicach 700 Paskali, a wiatr w porywach wieje z prędkością prawie 17 m/s. Przynajmniej w ostatnich dniach. A właściwie solach.

Tymczasem pogodę w kolejnych możecie sprawdzić sami odwiedzając stronę misji InSight.

Ilustracja: NASA

podobne treści