nauka

NASA ujawnia szczegóły planu przechwycenia asteroidy

Jeszcze zanim NASA pochwaliła się tym, że zamierza wysłać załogową misję na Marsa, planowano ambitną misję przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca w celu przeprowadzenia jej dalszych badań. W tym tygodniu NASA ogłosiła jak ostatecznie ona wyglądała.

Misja przechwycenia asteroidy, która ma być jednym z elementów przygotowań do załogowej podróży na Marsa, rozpocznie się w roku 2020. Właśnie wtedy ma wystartować bezzałogowy statek, który dwa lata później dotrze do interesującej NASA asteroidy. Obecnie agencja zawęziła listę potencjalnych celów do trzech obiektów. Są to asteroidy Itokawa, Bennu, oraz 2008 EV5, a ostateczna decyzja co do celu misji podjęta zostanie w roku 2019.

Podczas wcześniejszych studiów wykonalności projektu pojawiały się dwie koncepcje. Pierwsza zakładała przechwycenia całego obiektu i przetransportowanie go na orbitę Księżyca, druga pochwycenie jedynie jej fragmentu. Ostatecznie NASA zdecydowała, że się na ten drugi wariant, głównie dlatego, że statek potrzebny do przetransportowania kosmicznego głazu będzie mniejszy i prostszy w budowie niż statek, który miałby holować całą asteroidę. Nie oznacza to jednak, że agencja zamierza pobrać jedynie małą próbkę – nadal mówimy o głazie, który może mieć do około 10 metrów długości.

Wystrzelony w 2020 roku statek ma dotrzeć do celu w ciągu dwóch lat. Przez następne 2-3 lata ma holować pochwyconą skałę na orbitę Księżyca. Załogowa misja, która ma zbadać znalezisko wyruszyć ma w statku Orion w roku 2025.

NASA argumentuje, że misja ta przyczyni się do rozwinięcia ważnych umiejętności i technologii, które przydadzą się podczas załogowej wyprawy na Marsa, która planowana jest niedługo później.

„Asteroid Redirect Mission będzie pierwszą demonstracją kilku różnych technologii, których potrzebujemy do tego, by wysyłać astronautów w głęboki kosmos, a ostatecznie na Marsa,” stwierdził Robert Lightfoot, zastępca szefa NASA. „Możliwość podjęcia głazu z asteroidy będzie miała znaczący wpływ na planowanie przyszłych załogowych misji i otworzy nową erę lotów kosmicznych.”

Zdjęcie: NASA

podobne treści