naukanews

NASA ujawnia pierwsze szczegółowe zdjęcia Plutona

NASA opublikowała pierwsze zdjęcie powierzchni Plutona wykonane przez sondę New Horizons podczas przelotu obok tej planety karłowatej. Wygląda na to, że to ciało niebieskie skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Opublikowane przez NASA zdjęcie przedstawia zbliżenie na mniej niż jeden procent powierzchni Plutona. Choć jest to niewielki wycinek, naukowcy już teraz są zadziwieni tym, że powierzchnia Plutona jest praktycznie pozbawiona kraterów, tak charakterystycznych dla pozostałych skalistych obiektów Układu Słonecznego – znajdujący się w Pasie Kuipera obiekt powinien być stale bombardowany przez lodowe i skalne asteroidy.

Brak kraterów może świadczyć o aktywności geologicznej, która cały czas kształtuje powierzchnię Plutona. Zdają się to potwierdzać zaobserwowane na Plutonie łańcuchy górskie zbudowane ze skał i lodu, których wysokość oceniana jest na ponad 3 tysiące metrów, a które powstały w ciągu ostatnich 100 milionów lat, czyli relatywnie niedawno z geologicznego punktu widzenia.

Nie mniejszym zaskoczeniem były dane dotyczące Charona, największego z księżyców Plutona. Na upublicznionych zdjęciach, wykonanych jeszcze przed wtorkowym zbliżeniem New Horizons do obu ciał niebieskich, widać ostre klify i głębokie kaniony, których głębokość dochodzi do 10 kilometrów. Sprawia to, że naukowcy, którzy przewidywali, że Charon jest geologicznie niezbyt interesującym obiektem, będą musieli zrewidować swoje poglądy. Świadczy to również o aktywnych procesach geologicznych, które kształtują satelitę Plutona.

Kolejne zdjęcia, zdobyte podczas przelotu obok Plutona, mają zostać opublikowane jutro. Zanim jednak naukowcy będą mogli odpowiedzieć na nurtujące ich pytania, muszą przeanalizować wszystkie dane zdobyte podczas wtorkowego przelotu. A to potrwa. Samo przesłanie ich na Ziemię zajmie około 16 miesięcy.

Zdjęcia: NASA

podobne treści