nauka

NASA sugeruje rozwiązanie jednego z problemów przyszłej misji do Proximy Centauri

W kwietniu tego roku rosyjski miliarder Jurij Milner zainicjował program Breakthrough Starshot, którego celem jest opracowanie technologii pozwalających na to, by w rozsądnym czasie stworzony na Ziemi statek mógł dotrzeć do Proximy Centauri. Wtedy ten ambitny projekt został wsparty przez Stephena Hawkinga, teraz NASA wskazuje, jak można byłoby rozwiązać jeden z problemów z nim związanych.

Wyjątkowość misji Breakthrough Starshot polega na tym, że jej pomysłodawcy chcą zrezygnować z tradycyjnego napędu. Zamiast tego proponują oni zastosowanie laserów do rozpędzenia zminiaturyzowanych statków do 1/5 prędkości światła. Teoretycznie jest to możliwe, ale na drodze do realizacji tego planu jak na razie stoi jeszcze sporo przeszkód. Ale możliwe, że w pokonanie jednej z nich włączy się NASA.

Jednym z poważniejszych problemów, które na swojej drodze spotka teoretyczna na razie sonda do Proximy Centauri, jest promieniowanie jonizujące. W normalnych warunkach zastosowano materiał, który ekranowałby przed nim wrażliwą elektronikę statku. Ale sonda, która ma powstać w ramach Breakthrough Starshot ma być jak najmniejsza, co wyklucza zastosowanie ekranowania. Dlatego w opublikowanej niedawno wspólnej pracy, naukowcy z NASA oraz z Korea Institute of Science and Technology (KAIST) proponują, by do konstrukcji miniaturowej sondy zastosować układy scalone, które mogłyby same naprawiać uszkodzenia wywołane przez promieniowanie.

Co więcej, pewne prace nad taką technologią zostały już poczynione, a naukowcy sugerują, że można byłoby ją wykorzystać do naprawiania zarówno procesora, jak i pamięci operacyjnej sondy. Oczywiście zanim technologia ta zostanie dopracowana do takiego stopnia, żeby rzeczywiście można ją było w tym celu zastosować, minie jeszcze sporo czasu, ale, po pierwsze, Milner liczy się z tym, że same badania przeprowadzone w ramach przygotowań do misji mogą zająć nawet dwie dekady, a po drugie, cieszy, że naukowcy z NASA i KAIST uważają, że jest to możliwe.

Zdjęcie: Breakhroughinitiatives.org

podobne treści