nauka

NASA sfinansuje projekt przyczepienia silników do asteroid

W ramach programu Innovative Advanced Concepts, NASA przyznała kalifornijskiej firmie zajmującej się drukiem 3D grant na badania nad technologią, która pozwoli zamienić asteroidy w ogromne statki kosmiczne.

Projekt firmy Made In Space nazwany RAMA (Reconstituting Asteroids into Mechanical Automata – nazwa ta zapewne tylko przypadkiem nawiązuje do powieści Isaaca Asimova Spotkanie z Ramą) ma w przyszłości pozwolić na to, by odpowiednio wyposażone roboty, nazwane Seed Craft, zbudowały z dostępnych na miejscu materiałów silnik, systemy nawigacyjne czy inne elementy wyposażenia potrzebne do tego, by przesunąć asteroidę w miejsce dogodniejsze do tego, by przetworzyć minerały, które ją tworzą.

W założeniu RAMA ma więc zamienić asteroidę w duży statek kosmiczny, który sam doleci w miejsce, w którym jest najbardziej potrzebny.

Przyznany przez NASA grant w wysokości 100 tysięcy dolarów zostanie wykorzystany na wstępne badania nad możliwością wykorzystania technologii takich jak druk 3D do tego, by zbudować wspomniany wyżej Seed Craft. Zarówno NASA, jak i Made In Space, zdają sobie sprawę, że projekt RAMA jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju i, jak twierdzi współzałożyciel Made In Space, Jason Dunn, może minąć nawet 20 lat zanim technologia pozwoli na zrealizowanie tej wizji.

Niemniej, jeśli rzeczywiście mamy jako ludzkość sięgnąć kiedyś po zasoby znajdujące się w asteroidach, trzeba kiedyś zacząć rozwijać technologie, które mogą w tym pomóc. Ale taka technologia mogłaby znaleźć zastosowanie także na Ziemi.

„Możliwa byłaby praktycznie autonomiczna budowa infrastruktury w odległych regionach oraz przetwarzanie surowców w użyteczne urządzenia. To potencjalnie mogłoby rozwiązać wiele skomplikowanych problemów na Ziemi, od problemów mieszkaniowych do budowy infrastruktury, która sprawia, że ludziom żyje się lepiej,” podkreśla Dunn.

Ilustracja: NASA

podobne treści