nauka

NASA publikuje pierwsze zdjęcia z teleskopu TESS

Akurat na Światowy Dzień Kosmosu, NASA publikuje pierwsze zdjęcia z teleskopu TESS.

Choć teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) nie osiągnął jeszcze pełni swoich możliwości, NASA opublikowała pierwsze zdjęcie przez niego wykonane. W przypadku urządzenia będącego następcą teleskopu Keplera, pierwsze światło, przedstawiające konstelację Centaura, wykonano jedną z czterech kamer przy zastosowaniu dwusekundowej ekspozycji. Na zdjęciu uchwycono około 200 tysięcy gwiazd, ale to tylko przedsmak możliwości urządzenia.

Wystrzelony w ubiegłym miesiącu teleskop TESS, po osiągnięciu pełnej gotowości do pracy będzie w stanie obserwować czterysta razy większy wycinek nieba, niż to, co widać na poniższym ujęciu. Konstrukcja teleskopu pozwoli na odnalezienie metodą tranzytową planet typu ziemskiego wokół gwiazd w naszym najbliższym galaktycznym otoczeniu. Misja TESS potrwa około dwóch lat, a w tym czasie urządzenie dokona pomiarów około 500 tysięcy gwiazd.

TESS rozpocznie swoje zwykłe obserwacje już w połowie czerwca, po serii testów i kalibracji poprzedzonych uruchomieniem 30 maja silnika sondy, który skieruje ją na optymalną orbitę wokół Ziemi.

Zdjęcie: NASA, Wikipedia

podobne treści