naukaWiadomości promowane

NASA publikuje pierwsze nagranie systemu TRAPPIST-1

Niedawno spore zamieszanie wśród astronomów (i nie tylko) wzbudziła konferencja, na której ogłoszono odkrycie aż siedmiu planet pozasłonecznych krążących wokół gwiazdy TRAPPIST-1. Od tego czasu NASA przedstawiła już wiele wizualizacji i ilustracji, mających prezentować ten system, wraz z jego planetami podobnymi do Ziemi, ale na pierwsze zdjęcia prezentujące go w rzeczywistości, przyszło nam czekać do teraz.

TRAPPIST-1 to bardzo chłody czerwony karzeł znajdujący się 39 lat świetlnych od Ziemi. W maju 2015 roku zespół astronomów pod kierownictwem Michaëla Gillona z Uniwersytetu w Liège odkrył trzy planety typu ziemskiego, krążące wokół gwiazdy, a pod koniec lutego tego roku ogłoszono odkrycie dalszych czterech planet w tym systemie. Orbity co najmniej trzech z nich znajdują się w ekosferze swojej gwiazdy, ale nie można wykluczyć tego, że wszystkie mogą utrzymywać wodę w stanie ciekłym. Nic więc dziwnego, że gwiazda nagle wzbudziła spore zainteresowanie.

Pojawiły się więc grafiki oraz wizualizacje prezentujące ten układ, ale jak wygląda on w rzeczywistości? Na to pytanie, do pewnego stopnia, może odpowiedzieć krótkie nagranie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, który 22 lutego miał możliwość przez godzinę przyjrzeć się układowi.

39 lat świetnych to w skali kosmicznej niewiele, jednak dla naszych instrumentów jest to jednak daleko. Bardzo daleko. Na tyle daleko, że uzyskany w ten sposób obraz ma 11 na 11 pikseli i przedstawia jasną kropkę na tle zmieniających się szarych kropek. Ale zawsze to jakiś początek. Zwłaszcza, że, jak podaje NASA, obecny obraz jest nie skalibrowany, ale skalibrowane dane mają być dostępne już w maju. Możliwe, że wtedy uda się zobaczyć TRAPPIST-1 w lepszej jakości. Niezależnie od tego badania interesującego układu będą oczywiście prowadzone nadal. Najbliższe planowane są zimą 2018 roku.

 

Zdjęcie: NASA

podobne treści