nauka

NASA publikuje nowe zdjęcia wykonane przez sondę Juno

Sonda Juno po raz kolejny zbliżyła się do Jowisza wykonując przy okazji kolejne obserwacje jego powierzchni. Podczas tego przelotu NASA skupiła się na obserwacjach „czerwonej kropki” – burzy na gazowym gigancie, dwukrotnie większej niż cała Ziemia.

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego i ze wszystkich planet ma na niego największy wpływ. Nic więc dziwnego, że interesuje astronomów. W sierpniu 2011 roku, po latach przygotowań, NASA wystrzeliła w jego kierunku sondę Juno, której głównym celem jest zbadanie ewolucji Jowisza, składu i struktury jego atmosfery, pola magnetycznego planety i jego pola grawitacyjnego.

Rok temu sonda weszła na orbitę gazowego giganta, a miesiąc później rozpoczęły się przeloty obok Jowisza. Podczas nich sonda zbliża się do powierzchni Jowisza wykonując obserwacje naukowe, których nie może wykonać krążąc w większej odległości od planety po eliptycznej orbicie. Takich przelotów będzie jeszcze sporo, ale ostatni, planowany na luty przyszłego roku, zakończyć ma się deorbitacją sondy, która wleci w atmosferę Jowisza badając przy okazji jej skład.

Kolejny, siódmy już przelot sondy Juno odbył się 10 lipca. Teraz NASA publikuje zapierające dech w piersiach zdjęcia, które udało się podczas niego wykonać. A niektóre z nich możecie możecie zobaczyć poniżej. No, właściwie ich obrobione wersje, ponieważ źródłem dla nich są udostępnione przez NASA zdjęcia w formacie RAW.

Zdjęcia: NASA

podobne treści