nauka

NASA publikuje nagranie z przelotu pomiędzy Saturnem a jego pierścieniami

Pod koniec kwietnia sonda Cassini rozpoczęła serię przelotów pomiędzy Saturnem, a jego pierścieniami. Teraz NASA udostępniła film, zmontowany ze zdjęć wykonanych podczas tego historycznego przelotu.

26 kwietnia tego roku sonda Cassini rozpoczęła serię manewrów, których celem było przelecenie pomiędzy gazowym olbrzymem, a jego pierścieniami. Udostępnione nagranie stworzono na podstawie sekwencji zdjęć wykonanych podczas pierwszej godziny obserwacji w trakcie lotu w kierunku południowego bieguna planety. Sekwencja rozpoczyna się ujęciem wiru znajdującego się na północnym biegunie planety, a następnie kieruje się przez zewnętrzną granicę sześciokątnej burzy na Saturnie i dalej na południe. Pod koniec nagrania kadr zmienia orientację, ponieważ sonda musiała obrócić się, by jej antena stworzyła swego rodzaju tarczę przeciw cząsteczkom pyłu, które mogły uszkodzić aparaturę sondy.

„Byłem zaskoczony tym, jak wyraźną krawędź posiada zewnętrzna granica sześciokąta oraz ściany biegunowego wiru,” mówi Kunio Sayanagi, współpracownik zespołu obrazowania Cassini z Hampton University w Wirginii, który pomagał w tworzeniu animacji. „Żeby utrzymać tak ostre krawędzie, coś musi utrzymywać [gazy] na różnych szerokościach geograficznych.”

Nowe zdjęcia to tylko fragment tego, co NASA zebrała podczas ostatnich przelotów, a jednocześnie przedsmak tego, co agencja zamierza jeszcze wykonać. W sumie planowane są 22 takie manewry, z których ostatni, planowany na 15 września tego roku, zakończy się nurkowaniem sondy w atmosferze Saturna. W tym czasie na Ziemię wysłane zostaną odczyty na temat składu atmosfery Saturna. W ten sposób zakończy się misja wystrzelonej w październiku 1997 roku sondy.

Ilustracja: NASA

podobne treści