naukanews

NASA przygotowuje misję SPHEREx

Amerykańska agencja kosmiczna wybrała kolejną misję, która zostanie zrealizowana w ramach programu MIDEX, czyli programu średniej wielkości misji astrofizycznych. Będzie to teleskop SPHEREx, który ma pomóc zrozumieć, w jaki sposób ewoluował wszechświat.

W ramach tego programu NASA realizuje wiele misji badawczych, które jednak nie absorbują aż tyle sił i środków, jak na przykład bardzo ambitny projekt budowy i wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Przykładowo to właśnie w ramach programu MIDEX powstał teleskop TESS, który wykorzystywany jest do poszukiwań planet pozasłonecznych. A zgodnie z ogłoszonymi właśnie planami agencji, już za kilka lat dołączy do niego teleskop SPHEREx.

SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) to teleskop kosmiczny, którego zadaniem będzie prowadzenie obserwacji w świetle widzialnym oraz w paśmie bliskiej podczerwieni. W ciągu swojej dwuletniej misji ma stworzyć dokładną mapę galaktyk, dzięki czemu pomoże w odpowiedzi na fundamentalne pytania kosmologii, a w naszej Drodze Mlecznej prowadzić będzie poszukiwania wody i składników organicznych w miejscach formowania się gwiazd i dyskach protoplanetarnych.

Misją zarządzać będzie Jet Propulsion Laboratory, a aparatura naukowa zostanie zbudowana w Caltech we współpracy z Koreańskim Instytutem Astronomii i Nauk Kosmicznych. Szacowany koszt misji to prawie 250 milionów dolarów, a wystrzelenie teleskopu planowane jest na rok 2023.

Ilustracja: NASA

podobne treści