internetwynalazki

NASA prosi internautów o pomoc w wyborze ostatecznego wyglądu swoich nowych skafandrów

W grudniu 2012 roku NASA zaprezentowała prototyp skafandra Z-1, którego budowa miała zapewnić astronautom znacznie większą swobodę, niż jest to możliwe w przypadku wykorzystywanych obecnie skafandrów EMU (Extravehicular Mobility Unit). Teraz amerykańska agencja opracowała skafander Z-2, będący wersją rozwojową wcześniejszego projektu, i chce by internauci pomogli jej zaprojektować jego wygląd.

Najważniejszą zmianą, która odróżnia projekt Z-2 od wcześniejszej wersji skafandra, jest wprowadzenie korpusu wykonanego z nieelastycznych kompozytów. Zmieniły się także metody produkcji – w przypadku Z-2 NASA planuje skanować ciała astronautów i wykorzystywać technologię druku 3D, by lepiej dopasować skafander do konkretnego użytkownika. Jednoczęściowy skafander Z-2 projektowany jest z myślą o misjach prowadzonych zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na innych planetach. Tak jak w przypadku Z-1, astronauci wchodzić będą do Z-2 przez specjalny właz umieszczony na plecach.

Ale tego można się było spodziewać po wersji rozwojowej skafandra kosmicznego. Zaskoczeniem jest natomiast fakt, że NASA chce, by w proces projektowania go włączyli się internauci. Co prawda decyzja, jaka ma zapaść w internetowym głosowaniu, dotyczy tylko zewnętrznego wyglądu skafandra Z-2, ale i tak jest to miły gest.

Do wyboru są trzy projekty: Biomimicry, Technology oraz Trends in Society. Z dokładnym opisem każdego z nich możecie zapoznać się na stronach NASA. Tam również do 15 kwietnia można oddać swój głos. Zwycięzca ogłoszony zostanie 30 kwietnia, a amerykańska agencja kosmiczna chciałaby do listopada tego roku dysponować już pierwszymi prototypami.

Zdjęcia: NASA

podobne treści