ciekawostkinaukavideo

NASA pokazuje, jak może wyglądać pogoda na Ziemi w 2100 roku (wideo)

 

Nie ma to jak solidna porcja wiedzy prosto z NASA. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej przygotowali materiał łączący garść prognoz klimatycznych na najbliższe 87 lat. Uwaga – to ci dopiero zaskoczenie – będzie coraz goręcej.

Jak wspomniano, do przygotowania symulacji wykorzystano kilka różnych modeli klimatycznych, na podstawie których obliczono zmiany, jakie mogą zajść na naszej planecie aż do roku 2100. W symulacji ukazanej na klipie powyżej, wzięto pod uwagę prognozę zakładającą wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze z obecnych 400 do aż 670 ppm w nadmienionym, 2100 roku. Jak sami widzicie, zmiany mogą dać nam się mocno we znaki.

A tak swoje dzieło podsumowują sami jego twórcy:

Do przygotowania wizualizacji zmian temperatur i częstotliwości opadów atmosferycznych (zbliżonej w rezultatach do raportu IPCC), NASA obliczyło średnie zmiany temperatur i opadów w modelach zakładających cztery różne scenariusze dot. emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Efekt końcowy reprezentuje przewidywania na temat tego, jak do 2100 roku zmieni się klimat na Ziemi w stosunku do średniej z końca XX wieku.

 

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści