ciekawostki

NASA poinformuje kiedy ISS będzie przelatywać nad Tobą

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Międzynarodową Stację Kosmiczną można zobaczyć z Ziemi gołym okiem. Niedowiarkom NASA prześle mailem powiadomienie, by sami mogli się o tym przekonać.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest trzecim najjaśniejszym obiektem na ziemskim niebie. Stacja ma już wymiary zbliżone do boiska piłkarskiego, dzięki czemu całkiem sporo światłą odbija się od jej powierzchni. Jaśniejsze od niej są tylko Słońce i Księżyc.

Jeżeli chcesz zobaczyć ją na własne oczy, NASA prześle ci maila z informacją kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przelatywała nad twoim miejscem zamieszkania. Możecie zarejestrować się na stronie Spot the Station, podając swój email oraz przybliżoną lokalizację. Dzięki temu NASA będzie mogła poinformować cię kiedy ISS będzie widoczna w twojej okolicy. Na szczęście agencja nie zamierza zaspamować skrzynki mailowej, informacje mają być wysyłane tylko wtedy, gdy warunki pogodowe w danym rejonie umożliwiać będą obserwacje.

Przyjmując takie założenia NASA szacuje, że 90% mieszkańców naszej planety, kilka razy w miesiącu ma możliwość zobaczyć ją na niebie. Pozostali ludzie mają tego pecha, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po prostu nad nimi nie przelatuje.

[NASA via Cnet]

podobne treści