nauka

NASA: Pod powierzchnią Enceladusa może istnieć życie

Enceladus, jeden z księżyców Saturna, od dawna fascynuje naukowców. Głównie za sprawą oceanu, który znajduje się pod wierzchnią warstwą lodu okalającą ten księżyc. Teraz okazuje się, że w oceanie tym mogą występować warunki potrzebne do pojawienia się życia.

Poinformowało o tym NASA prezentując wyniki badań przeprowadzonych przez sondę Cassini, która w 2015 roku przeleciała bardzo blisko południowego bieguna Enceladusa, zbierając dane na temat składu chemicznego materiału wyrzucanego przez olbrzymie gejzery tam się znajdujące.

Przeprowadzone badania pozwoliły udowodnić, że z hydrotermalnych otworów w oceanie Enceladusa wydobywa się wodór w postaci gazu. Jest to o tyle istotne, że taki wodór może zostać wykorzystany, przynajmniej na Ziemi, przez bakterie do podtrzymywania procesów życiowych.

Jak podkreśla NASA, nie są to jeszcze dowody na istnienie życia w oceanie pod powierzchnią Enceladusa, a jedynie stwierdzenie faktu, że panują tam warunki życiu sprzyjające. Nowe informacje są efektem dwunastu lat pracy, w trakcie których zbierano i analizowano dane z sondy Cassini.

Ilustracja: NASA

podobne treści