naukawynalazki

NASA oferuje 6 milionów dolarów za pomoc w przechwycieniu asteroidy

Jednym z najambitniejszych projektów prowadzonych obecnie przez NASA jest plan przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca. Według planów agencji pomysł tan ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych sześciu lat, a do roku 2025 na przechwyconej w ten sposób skale mają stanąć ludzie. Ale pomimo dość napiętego terminarza, wiele kwestii związanych z tym planem nadal pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego NASA postanowiło zwrócić się o pomoc, za którą zaoferowano maksymalnie 6 milionów dolarów.

W ubiegły piątek amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła konkurs, w ramach którego poszukiwane będą odpowiedzi na pięć zasadniczych problemów związanych z misją przechwycenia asteroidy. Jednym z najważniejszych jest sam mechanizm, dzięki któremu można byłoby przechwycić kosmiczną skałę i „odholować” ją na „księżycowy parking”. Według obecnych planów bezzałogowy statek kosmiczny powinien owinąć asteroidę o średnicy od czterech do dziesięciu metrów w coś na kształt wielkiego worka, dzięki czemu możliwy byłby jej transport. Ale na razie nie wiadomo czy ten pomysł jest rzeczywiście najlepszym z możliwych, ani tym bardziej jak takie rozwiązanie miałoby funkcjonować w rzeczywistości.

Oprócz samego systemu przechwytywania asteroid, NASA chciałoby też między innymi poznać propozycje dotyczące zestawu sensorów potrzebnych do przeprowadzenia tej misji, czy pomysły na modyfikacje istniejących statków kosmicznych.

Spośród wszystkich nadesłanych propozycji NASA w pierwszej fazie konkursu agencja zamierza wybrać 25 najlepszych pomysłów. Zespoły nad nimi pracujące otrzymają środki niezbędne do dalszych prac, a zwycięzcy mogą liczyć na maksymalnie sześć milionów dolarów dotacji.

Zdjęcie: NASA

podobne treści