news

NASA: Odznaka Apollo 11 poleci wraz z pierwszą załogową misją na Marsa

W niedzielę minęła 45 rocznica lądowania Apollo 11 na Księżycu. Rocznicę tę NASA upamiętniła na różne sposoby, ale jeden z nich wydaje się być niezwykły – agencja postanowiła, że odznaka, która wylądowała na Księżycu, poleci wraz z pierwszą załogową misją na Marsa.

Oprawiona odznaka misji Apollo 11 została przekazana Centrum Kosmicznemu im. Johna F. Kennedy’ego. Ma tam pozostać w oczekiwaniu na start pierwszej załogowej misji NASA na Marsa, która obecnie planowana jest na okolice roku 2030.

Oprawiona i podpisana przez wszystkich astronautów misji Apollo 11 odznaka, została przekazana agencji w osiemnastą rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu. Michael Collins dodał wtedy do niej dedykację dla przyszłych astronautów:

„Wyniesione na pokładzie Apollo 11, przekazane załodze Mars 1,” napisał pilot modułu dowodzenia Apollo 11.

„Ci, którzy są zaznajomieni z NASA wiedzą, że odznaki misji są częstymi pamiątkami związanymi z prawie każdą misją,” stwierdził w poniedziałek administrator NASA Charles Bolden. „Ta jest jednak wyjątkowa ponieważ jej inskrypcja mówi o przekazaniu jej załodze Mars 1. Już dwadzieścia siedem lat temu ludzie, którzy osiągnęli coś, co dla wielu było wcześniej nieosiągalne, wyobrażali sobie jak będzie wyglądał kolejny wielki skok – załogowa misja na Marsa. Nie mieli wątpliwości, że uda się nam go zrealizować. My też ich nie mamy.”

Zanim jednak pierwsza marsjańska załoga NASA będzie mogła odebrać historyczną odznakę, amerykańska agencja kosmiczna musi zacząć realizować załogowy program lotów na Marsa. A na razie zajęta jest opracowywaniem planu przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca. Wygląda więc na to, że turyści jeszcze przez długi czas będą mogli oglądać historyczną odznakę na wystawie w Centrum Kosmicznym im. JFK.

Zdjęcie: NASA

podobne treści