naukanews

NASA nie stać na załogowy lot na Marsa. I, wbrew pozorom, jest to całkiem dobra wiadomość

Półtora roku temu National Research Council rozpoczęła swój przegląd finansów NASA. Z obszernego raportu wynika, że można zapomnieć o tym, by agencja ta kiedykolwiek zrealizowała załogową misję na Marsa. Głównie dlatego, że NASA obecnie na to nie stać.

Po przejrzeniu budżetu i wydatków NASA, NRC doszła do wniosku, że obecny poziom finansowania agencji pozwala, co najwyżej, myśleć o lotach na niską orbitę okołoziemską lub na Księżyc. Załogowej misji na Marsa, która z konieczności musiałby być droższa, nie można jednak bezpiecznie zrealizować przy obecnym poziomie finansowania. I nie chodzi nawet o bardzo duże pieniądze (oczywiście z perspektywy ogromnej amerykańskiej agencji rządowej), ponieważ według NRC, największym z obecnych problemów NASA jest inflacja. A konkretnie fakt, że amerykańscy decydenci, którzy przydzielają agencji budżet, nie biorą w wystarczający sposób pod uwagę jej wpływu. Co prawda Charles Bolden, obecny administrator NASA, ma na ten temat trochę odmienne zdanie, ale na pewno zgodzi się z wnioskami, jakie wysunęła NRC, która postuluje zwiększenie budżetu amerykańskiej agencji kosmicznej. A to jest dość dobra wiadomość, ponieważ to właśnie od tego ciała w dużym stopniu zależy, jak kształtować się będzie polityka badań naukowych USA.

„Nasz komitet doszedł do [najwyraźniej zaskakującego – przyp. A.S.] wniosku, że żaden program załogowych badań nie dojdzie do skutku, jeśli nie otrzyma wystarczających funduszy, ani odpowiedniego wsparcia ze strony osób zarządzających naszym krajem. [Nasze] zaangażowanie nie może przenosić się na inny cel po każdych wyborach. Nasi elekcyjni liderzy są siłą napędową narodowych inwestycji w załogowy program kosmiczny i tylko oni mogą zapewnić, że odpowiednie przywództwo, personel, zarządzanie oraz środki znajdą się we właściwym miejscu, by [kontynuować] załogowy program kosmiczny.”

NRC sugeruje, że coroczne zwiększanie budżetu NASA o 5% powinno wystarczyć do tego, by agencja przeprowadziła w przewidywalnej przyszłości załogowe lądowanie na Marsie, pod warunkiem, że otrzyma takie długoterminowe wytyczne od amerykańskiego rządu. Dlatego NRC postuluje odpowiednie zwiększenie budżetu agencji.

Niestety ostateczna decyzja o zwiększeniu budżetu agencji kosmicznej należy do administracji Obamy. A ten woli obecnie wydawać rocznie 52,6 miliarda dolarów na wszystkie swoje agencje wywiadowcze, niż 17,7 miliarda na NASA.

Zdjęcie: NASA

podobne treści