wynalazki

NASA nagrodziła marsjańskie iglo drukowane w 3D

Wczorajsza informacja o potwierdzeniu przez NASA wcześniejszych hipotez mówiących o występowaniu na Marsie wody w stanie ciekłym odbiła się szerokim echem w środowiskach naukowych. Podwójnie cieszyć może się jednak zespół młodych naukowców z Columbia University, który w weekend wygrał główną nagrodę na konkursie na projekt marsjańskiego habitatu. Ich propozycja zakłada bowiem budowę takich konstrukcji właśnie z wody.

A konkretniej z lodu. Od dawna wiadomo, że na biegunach Czerwonej Planety znajdują się jego ogromne zasoby, jednak do tej pory nikt nie zaproponował rozwiązania, które pozwoliłoby wykorzystać go do wznoszenia konstrukcji na Marsie. Z pomocą przyszłą technologia druku 3D, choć zespół MARS ICE HOUSE przyznaje, że musiał w znaczący sposób zmodyfikować istniejące technologie, by przystosować je zarówno do nietypowego medium, jakim jest woda, jak i do warunków panujących na Marsie. I nie chodzi jedynie o ujemne temperatury, jakie panują na planecie przez cały marsjański rok, ale także o dużo niższe ciśnienie atmosferyczne.

Projekt habitatu budowanego z lodu jest przełomem nie tylko z powodów technologicznych. Przede wszystkim chodzi o to, że taka konstrukcja byłaby budowana z materiałów dostępnych na miejscu, przez co nie trzeba byłoby transportować na Marsa żadnych materiałów poza robotem przeznaczonym do wznoszenia lodowego habitatu.

Co ważniejsze nie jest to tylko projekt. Zespół MARS ICE HOUSE zbudował już model lodowego habitatu, który, z oczywistych względów, wzniesiono w chłodni. Miejmy nadzieję, że kiedyś ich pomysły zostaną wprowadzone w życie. Już na Marsie.

Zdjęcia: MARS ICE HOUSE

podobne treści