nauka

NASA: Na ślady życia pozaziemskiego możemy trafić w ciągu najbliższych 10 lat

Poszukiwania śladów pozaziemskiego życia trwają już od wielu lat, a wraz z powiększaniem się naszej wiedzy na temat Układu Słonecznego, wzrastają także nadzieje na to, że odkrycie to zostanie dokonane szybciej niż mogłoby się wydawać. Według głównej oficer naukowej NASA może stać się to nawet w ciągu najbliższej dekady.

Oczywiście Ellen Stofan, która podzieliła się wczoraj swoimi szacunkami, nie odnosiła się do spotkania ludzkości z „zielonymi ludzikami”, a do organizmów, jakie mogą zostać wykryte podczas dokładnych badań znajdujących się w Układzie Słonecznym ciał obfitujących w wodę. A najnowsze odkrycia dowodzą, że jest ich dużo więcej, niż jeszcze niedawno zakładano. I to właśnie z nimi swoje nadzieje wiążą naukowcy:

„Jestem przekonana, że w ciągu dekady odnajdziemy mocne wskazówki świadczące o istnieniu życia pozaziemskiego, a w ciągu 20-30 lat uzyskamy niezbite dowody,” stwierdziła wczoraj dr Stofan podczas wystąpienia poświęconego poszukiwaniu światów zdolnych do podtrzymania życia. „Wiemy gdzie szukać. Wiemy jak szukać. W większości przypadków posiadamy technologię i uczymy się je odpowiednio wykorzystywać. Dlatego jestem przekonana, że jesteśmy na właściwej drodze.”

Miejmy nadzieję, że jej szacunki okażą się słuszne. Choć z drugiej strony potencjalnych kandydatów na siedlisko życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym jest już tak dużo, że można się zastanawiać, czy 30 lat wystarczy do tego by je dokładnie zbadać.

Zdjęcia: NASA

podobne treści