naukanewsWiadomość główna

NASA: na Marsie jest woda w stanie ciekłym

Dzięki wieloletnim badaniom wiemy już na pewno, że trzy miliardy lat temu Mars wyglądał zupełnie inaczej niż teraz – miał gęsta atmosferę, a na jego powierzchni znajdował się ocean ciekłej wody. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej NASA ogłosiła, że woda w stanie ciekłym nadal płynie na Czerwonej Planecie.

Obecność wody na Marsie nie jest już żadnym zaskoczeniem. Naukowcy od dawna wiedzą, że znajduje się ona w polarnych czasach lodowych, a niedawne odkrycia dokonane przy pomocy łazika Curiosity potwierdziły, że znajduje się ona także w marsjańskiej glebie. Jednak przy panujących na Marsie temperaturach i ciśnieniu dużo niższym niż na Ziemi, Czerwona Planeta nie jest miejscem, w którym spodziewano by się odkryć wodę w stanie ciekłym. Jednak podczas dzisiejszej konferencji prasowej NASA zaprezentowała dowody potwierdzające właśnie taką hipotezę.

Już wcześniej podejrzewano, że na Marsie może występować woda w stanie ciekłym, ale dowodów na to dostarczyła sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). W 2010 roku naukowcy zaangażowani w tą misję zauważyli na fotografiach przesłanych przez MRO dziwne ciemne smugi na brzegach kraterów, które pojawiały się w cieplejszych porach marsjańskiego roku. Smugi te zanikały wraz ze spadkiem temperatury, dlatego naukowcy NASA postanowili dokładnie zbadać je przy pomocy spektrometrów orbitera.

Badania te wykazały, że smugi składają się z uwodnionych minerałów, co potwierdza, że do ich powstania konieczna była obecność ciekłej wody. Dlaczego jednak woda ta nie zamarza, skoro nawet latem temperatura na Marsie nie przekracza minus 23 stopni Celsjusza? Według naukowców NASA dzieje się tak właśnie dlatego, że zawiera ona wiele związków mineralnych i jest słona. Woda zawierająca takie związki może zamarzać w dużo niższych temperaturach.

„Już wcześniej podejrzewano, że na Marsie może znajdować się woda w stanie ciekłym. Teraz mamy na to niezbite dowody”, stwierdził Jim Green z NASA. „Na fotografiach widać ciemne smugi, które tworzą się późną wiosną, latem rosną, a zanikają jesienią.”

Zdjęcie: NASA

podobne treści