nauka

NASA: kolonizacja Księżyca kosztowałaby 10 miliardów dolarów

W NASA od dłuższego już czasu trwają prace nad statkiem, który miałby przetransportować załogową wyprawę na Marsa. Ważnymi kamieniami milowymi tego programu są planowane loty statku, nazwanego Orion, wokół Księżyca. Ale najwyraźniej nie tylko takie loty interesują NASA – naukowcy agencji twierdzą, że właściwie można byłoby skolonizować Srebrny Glob w ciągu najbliższych sześciu lat.

W początkowej fazie baza księżycowa miałaby pomieścić 10 osób, które mieszkałyby w habitatach podobnych do dmuchanych konstrukcji opracowywanych przez Biegelow Aerospace. Oprócz przestrzeni mieszkalnej, zawierałyby one też szklarnie oraz byłyby wyposażone w drukarki 3D, które można byłoby wykorzystywać do tworzenia potrzebnego wyposażenia. Zasilana energią słoneczną baza, wyposażona także w pojazdy, stopniowo rozrastałaby się, by w ciągu dekady stać się domem dla 100 osób.

Aby utrzymać koszty funkcjonowania księżycowej bazy na niskim poziomie, naukowcy NASA proponują, by do jej budowy wykorzystać rakiety prywatne, a kiedy stanie się to komercyjnie możliwe, rakiety budowane z myślą o wielokrotnym wykorzystywaniu. Również niezbędne zaopatrzenie miałoby być wysyłane za pomocą rakiet takich jak projektowana Falcon Heavy SpaceX.

Wszystko jest to możliwe do realizacji już dziś, lub w najbliższej przewidywalnej przyszłości. Największym problemem, na jaki napotkać mogłaby taka kolonizacja, nie są ograniczenia techniczne, a finansowe i polityczne – opracowany przez naukowców NASA plan kolonizacji kosztowałby około 10 miliardów dolarów. I nie chodzi nawet o to, że przykładowo USA nie dysponują taką kwotą, bo dysponują kwotami wielokrotnie większymi, ale raczej nie zamierzają wydać jej na kolonizację Księżyca. Dla porównania, roczny budżet NASA wynosi około 4 miliardów dolarów.

Niemniej naukowcy zaangażowani w pracę koncepcyjną nad tym pomysłem kolonizacji Księżyca, przekonują, że budowa takiej bazy jest potrzebna.

„Powodem, dla którego poprzednie plany powrotu na Księżyc zawiodły, było to, że wszystkie były dużo za drogie,” mówi Chris McKay, astrobiolog NASA. „Mnie Księżyc jako taki zasadniczo nie interesuje, to tylko kula kamieni i pyłu. Ale nie będziemy mieli bazy na Marsie jeśli wcześniej nie nauczymy się tego, jak [takie bazy] zakładać na Księżycu. Księżyc jest naszym marsjańskim poligonem.”

Zdjęcie: Flickr/Michael Verdi

podobne treści