nauka

NASA: Kepler reaktywacja?

Wygląda na to, że NASA, wbrew temu co ogłoszono w sierpniu tego roku, nie postawiła jeszcze krzyżyka na teleskopie Kepler i ma pomysł na to, by przywrócić go do służby.

Teleskop Kepler został wystrzelony przez NASA w marcu 2009 roku. Jego zadaniem było poszukiwanie planet pozasłonecznych, i można powiedzieć, że wywiązał się z niego dość dobrze, ponieważ dzięki dostarczonym przez niego danym, odkryto do tej pory 167 nowych planet. Astronomowie mieli nadzieję, że teleskop działać będzie co najmniej do roku 2016, jednak już od samego początku swojej misji, doznawał on różnego rodzaju awarii. Ostatecznie jego los przypieczętowała awaria drugiego z czterech kół reakcyjnych, które wykorzystywane były do zapewnienia orientacji teleskopu w przestrzeni. Ponieważ do prawidłowego działania teleskop wymagał co najmniej czterech takich urządzeń, a inżynierowie NASA uznali, że ich naprawa nie jest możliwa, 15 sierpnia tego roku zakończono misję teleskopu Kepler.

Na szczęście jeszcze nie wszystko stracone – NASA przygotowuje plan nazwany K2, który zakłada wykorzystanie Słońca do stabilizacji pozycji teleskopu. Słońce, które za pośrednictwem paneli słonecznych nadal zasila teleskop, wpływa także na jego położenie. Bez działających kół reakcyjnych teleskop nie może przeciwdziałać wpływowi wiatru słonecznego na swoją pozycję, a przez to nie można wykonywać precyzyjnych pomiarów. Jednak w ramach planu K2, inżynierowie NASA mają zamiar zamienić wadę w zaletę i wykorzystać wiatr słoneczny do stabilizacji teleskopu – jeśli ustawi się panele słoneczne teleskopu prawie równolegle do jego orbity wokół Słońca, wiatr słoneczny będzie uderzał w statek równomiernie, co powinno ustabilizować teleskop i pozwolić na prowadzenie obserwacji. Przynajmniej przez jakiś czas.

O ewentualnym powodzeniu planu K2 dowiemy się najwcześniej w przyszłym roku. Wstępne testy tej metody stabilizacji zostały już co prawda przeprowadzone, ale NASA musi dopiero zdecydować o przyznaniu środków na jego pełną realizację.

Zdjęcie: NASA

podobne treści