naukanews

NASA jeszcze nie skreśla Opportunity

W czerwcu tego roku łazik Opportunity wszedł w stan hibernacji z powodu ogromnej burzy piaskowej szalejącej na Marsie, która sprawiała, że baterie słoneczne urządzenia nie mogły ładować jego akumulatorów. Od tamtego czasu łazik milczy. Ale NASA jeszcze go nie skreśliła.

Oczywiście lot na Marsa tylko po to, by sprawdzić, co właściwie stało się z łazikiem, który na powierzchni Czerwonej Planety spędził już ponad 14 lat nie wchodzi w grę, ale NASA ma nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy jednak uda się nawiązać z nim łączność. Kiedy tylko aktywność burzy spadnie poniżej pewnej wartości, NASA zacznie próbować nawiązywać kontakt z łazikiem przy pomocy anten Deep Space Network. Próby te będą podejmowane przez 45 dni. Jeśli jednak to się nie uda, nie oznacza to jeszcze ostatecznego zakończenia misji Opportunity.

Przez kolejne kilka miesięcy amerykańska agencja kosmiczna będzie nasłuchiwać sygnałów świadczących o tym, że marsjański wiatr zwiał jednak pył z paneli łazika, a on sam wyszedł z hibernacji. Taki nasłuch potrwa kolejnych kilka miesięcy.

Miejmy nadzieję, że w tym czasie uda się nawiązać kontakt z łazikiem. Ale nawet jeśli nie, to i tak Opportunity, łazik, który miał działać jedynie 90 dni, zrobił więcej, niż kiedykolwiek od niego wymagano.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści