biznesnauka

NASA i Nissan będą wspólnie rozwijać technologie autonomicznych pojazdów

Wydawać by się mogło, że Nissan ma raczej mało wspólnego z podbojem kosmosu. I jest to poniekąd prawda, ale w najbliższej przyszłości japoński producent samochodów nawiąże bliską współpracę z NASA by wspólnie rozwijać technologie związane z autonomicznymi pojazdami.

Jak donosi Wired, NASA i Nissan podpisały pięcioletnie porozumienie badawcze, które zakłada ścisłą współpracę podczas badań nad technologiami wykorzystywanymi do budowy autonomicznych pojazdów. W ramach umowy Nissan będzie mógł testować swoje autonomiczne pojazdy, prawdopodobnie zmodyfikowane Nissany Leaf, w ośrodku NASA Ames Research Center, podczas gdy NASA otrzyma „dostęp do innowacyjnych technologii związanych z autonomicznymi pojazdami (…), dostęp do prototypowych systemów oraz platform służących do testowania oprogramowania robotów”. Przyszłe badania nad zastosowaniem autonomicznych pojazdów w praktycznych sytuacjach transportowych mają być prowadzone wspólnie.

Dla Nissana głównym celem jest opracowanie działającego prototypu autonomicznego pojazdu, który w ciągu pięciu lat można byłoby zamienić w produkt, który trafiłby do dealerów samochodowych. NASA oczywiście nie zamierza przestawić się na sprzedaż samochodów, ale wspólne z Nissanem badania nad autonomicznymi pojazdami mogą przyczynić się do znaczącego zwiększenia możliwości na przykład łazików wysyłanych na Marsa. Obecnie sterowane są one z Ziemi, ale z powodu opóźnień wynikających z odległości nie można sterować nimi w czasie rzeczywistym. Jeśli pojazdy te nie musiałyby czekać na polecenia z Ziemi, mogłyby wykonać swoje badania dużo szybciej i efektywniej.

Zdjęcie: Flickr/mariordo59

podobne treści