nauka

NASA chce założyć na ISS ogródek warzywny

Krytycy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej twierdzą, że środki wydawane na jej utrzymanie można by spożytkować lepiej, wysyłając mniejsze i tańsze bezzałogowe misje badawcze. Możliwe, jednak bezzałogowe sondy nie dają możliwości przeprowadzenia badań na temat tego, jak w przestrzeni kosmicznej stworzyć sztuczne środowisko nadające się dla ludzi. Tymczasem już w grudniu tego roku, na ISS zostanie założony pierwszy kosmiczny ogródek warzywny.

Co prawda astronauci hodują na orbicie rośliny od lat, jednak ten projekt różnić się będzie od projektów wcześniejszych, które skupiały się na czysto naukowych obserwacjach na temat tego jak rośliny radzą sobie w warunkach niskiej grawitacji. Jednocześnie psychologowie zajmujący się zagadnieniami podróży kosmicznych badali pozytywny wpływ, jaki opieka nad roślinami ma na astronautów przebywających przez długi czas w przestrzeni.

Tym razem cel będzie zupełnie inny – założenie pierwszego kosmicznego ogródka warzywnego, który miałby w przyszłości pomóc w wyżywieniu astronautów na orbicie. Testowy system, który pojawi się w grudniu na ISS nazywa się Vegetable Production System (VEGGIE) i składa się z pojemnika wypełnionego materiałem mineralnym i glebą, w którym zmieści się sześć sadzonek sałaty rzymskiej. Rośliny będą rosły pod światłem generowanym przez różowe diody LED a do spożycia nadawać będą się już po miesiącu. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ pierwsza testowa partia kosmicznej sałaty zostanie zamrożona i przetransportowana na Ziemię w celu dokładnego przebadania. Naukowcy NASA chcą upewnić się, że bakterie, które rozwijać się będą w stanie nieważkości razem z sałatą, nie zaszkodzą ludziom. Na razie nie ma podstaw do tego, by twierdzić, że będzie inaczej, ale NASA chce mieć pewność. Kiedy agencja da już zielone światło,

Co prawda sześcioma sałatami astronauci się nie najedzą, ale to dopiero początek. Zaprojektowany przez amerykańską firmę Orbital Technologies Corporation system hodowli roślin na orbicie można w modułowy sposób powiększać. Jeśli grudniowy eksperyment okaże się sukcesem, NASA chciałaby, by hodowane na stacji warzywa stały się wartościowym dodatkiem do diety astronautów. Tym bardziej wartościowym, że wysłanie na orbitę kilograma zaopatrzenia nadal kosztuje około 20 tysięcy dolarów.

Zdjęcie: NASA

podobne treści