designnews

Naprawdę wielkie maszyny

Chcecie poznać kilka najbardziej niesamowitych maszyn na świecie? Zapraszamy!

1. Overburden Conveyor Bridge F60 – konstrukcja mostowa używana w otwartych kopalniach. Ma 502 metry, czyli o wiele więcej niż Wieża Eiffle’a (foto 1 i 2)

2. Ciężarówka Komatsu 9xx Series – wygląda jak zabawka, ale zapewniamy, że nie da się nią za bardzo bawić (foto 3 i 4). 

3. Hughes H-4 Hercules – największy samolot, jaki kiedykolwiek powstał. Zbudowany z drewna (tak, z drewna!), o rozpiętości skrzydeł ponad 97 metrów Hughes przewyższał na szerokość nawet Antonowa 225 Mriję. Na drugim zdjęciu widać ten monstrualny samolot w porównaniu do statku Queen Mary. Z góry obie maszyny wyglądają jak zabawki (foto 5 i 6).

4. Bagger 288 – ogromna koparka do prac odkrywkowych wyglądająca jak dzieło scenarzysty z horroru. Jak podaje Wikipedia – średnica samej głowicy koparki to 21,6 metra, a do jej transportu na odległość 22 kilometrów wymagało 3 tygodni czasu, asysty 70 robotników i kosztowało 15 milionów marek (rzecz miała miejsce w 2001 roku) (foto 7 i 8). 

5. Łódź podwodna klasy Typhoon. Na pierwszym zdjęciu wygląda jak jakaś fatamorgana albo żart grafika w Photoshopie… Na drugim zdjęciu widać jak maleńcy są w porównaniu do niej ludzie… (foto 9 i 10). 

6. Transporter NASA służący do przewozu wahadłowców i statków kosmicznych z projektu Apollo. Do roku 1978 był to największy gąsienicowy pojazd na świecie – dopóki nie pojawił się wspominany Bagger 288 (foto 11 i 12).

7. Bombowiec B-2 – znacie na pewno ten kształt. Nazywany jest „Latającym skrzydłem”, mi kojarzy się z bumerangiem, jest jak z filmu o Batmanie. Rozpiętość skrzydeł tego potwora to ponad 52 metry. (foto 13 i 14).

8. Patrząc na pierwsze zdjęcie, powiecie – zwykły wiatrak. Ale już na drugim widać, jak całość jest ogromna – te pomarańczowe kropeczki to robotnicy montujący wirnik (foto 15 i 16). 

9. Supertankowiec Knock Nevis – powiecie, że nudny, płaski i co z tego, że duży – przecież to tankowiec. Ale nie macie pojęcia, że jest to naprawdę baaaardzo duży tankowiec – supertankowiec o długości 458 metrów. Jest naprawdę wielki – o ponad 100 metrów przewyższa lotniskowiec USS Enterprise (foto 17 i 18). 

10. Helikopter do przewożenia helikopterów? Wszystko się zgadza, chodzi o Mi-26, potężną maszynę zdolną unieść nawet Chinooka (który do tego artykułu wydawał mi się jedną z największym latających maszyn w historii…) (foto 19 i 20).   

[na podstawie posta Johna Herrmana/giz]

podobne treści

  • jestestuman

    Komatsu 9xx nie jest największą tego typu maszyną. Największymi są Cat 797B i Liebherr T282. Konkurencją dla Baggera jest The Mountaineer i jego brat.