naukaWiadomości promowane

Nanoroboty wewnątrz żywych ludzkich komórek

Naukowcom z amerykańskiego Pennsylvania State University udało się umieścić nanorobota w żywej ludzkiej komórce. Choć samo w sobie jest to imponujące osiągnięcie, prawdziwy przełom polega na tym, że nanorobotem tym można sterować za pomocą pola magnetycznego.

Zbudowane przez amerykańskich naukowców nanoroboty do poruszania się wykorzystują maleńki silnik zbudowany ze złota, rutenu i niklu. Urządzenie napędzane jest ultradźwiękami, a do sterowania jego ruchem naukowcy wykorzystali pole magnetyczne. Zbudowane przez nich nanoroboty swoim kształtem przypominają rakiety, dzięki czemu łatwiej mogą wnikać do komórek, by wykonywać w nich mechaniczne operacje lub bardzo precyzyjnie dostarczać leki.

Jest to prawdziwy przełom, ponieważ dotychczasowe badania nad wykorzystaniem nanosilników prowadzone były w laboratorium, poza żywym organizmem. Wcześniejsze generacje nanorobotów, które mogły poruszać się wewnątrz komórek, wymagały zastosowania szkodliwych dla ludzkiego organizmu środków chemicznych, co sprawiało, że nie mogły być zastosowane do leczenia prawdziwych pacjentów.

Eksperyment, przeprowadzony również poza ludzkim organizmem, dowiódł, że opracowany przez nich nowy system napędowy, który do działania nie wymaga żadnego chemicznego paliwa, działa. Po wchłonięciu urządzeń przez komórki, zostały one poddane działaniu ultradźwięków. Odpowiednio dobrana częstotliwość sprawiła, że silnik wpadł w drgania, dzięki czemu urządzenie mogło się poruszać. Kierunkiem ruchu sterowano za pomocą pola magnetycznego.

Szef zespołu naukowców z Pennsylvania State University, profesor Tom Malouk, wyjaśnia, że sterowane nanoroboty, działające wewnątrz ludzkich komórek, mogą otworzyć drogę do bezinwazyjnego leczenia chorób, wobec których medycyna była dotychczas bezradna. Dzięki takim urządzeniom będzie można w przyszłości na przykład precyzyjnie niszczyć komórki raka, nie uszkadzając otaczających je zdrowych tanek.

Pomimo tego, że ich badania rzeczywiście są przełomem w medycynie, na opracowanie, a przede wszystkim na dopuszczenie do użycia, skutecznych terapii wykorzystujących nanoroboty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zdjęcie: PSU

podobne treści