naukanews

Nanorobotnicy przy linii montażowej

Pewnie się nawet nie domyślaliście, ale patrzycie na prawdziwą nanotechnologiczną rewolucję. Naukowcy zbudowali bowiem cztery pająkowate nanoroboty zbudowane z nici DNA. Każdy ma po trzy ramiona i cztery nogi. I każdy służy za „pracownika” przy miniaturowej linii montażowej.

We wczorajszym Nature znalazł się artykuł grupy badaczy, którzy ogłosili, że udało im się zbudować pierwszą w historii linię produkcyjną obsługiwaną wyłącznie przez nanoroboty. Poruszają się one po powierzchni pokrytej długimi nićmi DNA, które przyciągają ich nogi, wprawiając roboty w ruch i kierując je w odpowiednie miejsca, jak tory – pociąg. Każdy robot jest w stanie uchwycić i przenieść różne elementy w różnych rozmiarach. W badaniach użyto cząsteczek złota, które udało się złożyć w osiem różnych „produktów”.

Oto więc patrzymy na początek nowej rewolucji przemysłowej. Tym razem jednak odbywa się ona w nanoskali, a maszyny działają dzięki DNA. Są tak małe, że nawet nie zauważycie, kiedy nasz świat zmieni się nie do poznania. [Jesus Diaz/giz, Daily Mail, io9, Nature]

podobne treści