naukanews

Nanomateriał zabezpieczy reaktory jądrowe

Walczy z rakiem. Sprawia, że reaktory nuklearne same się naprawiają. Nanotechnologia. Albo ocali Ziemię i ludzkość, albo zamieni nas w cyborgi. Naukowcy z laboratorium w Los Alamos wybrali tę drugą możliwość.

Najnowszy Science publikuje ich pracę, która może uczynić reaktory jądrowe znacznie bezpieczniejszymi. Dzięki nanokryształom udało im się bowiem skonstruować materiały, które same potrafią się naprawiać. Tak, jak na rysunku poniżej:

Nanomagical Material Can Make Nuclear Reactors Safer

Reaktor jądrowy to bardzo niesympatyczne miejsce. Lata w nim wiele szybkich cząstek, które potrafią wybijać atomy z materiałów. Takie atomy mogą wybić kolejne, zmieniając strukturę użytego materiału i pozostawiając w nim dziury. Ale wprowadzenie dodatkowej warstwy, złożonej z ziarenek miedzi wielkości wirusa, pozwala zatrzymać wybite atomy, które po pewnym czasie z powrotem zapełniają dziury. To zjawisko naukowcy nazwali „ładowaniem-rozładowywaniem”.

Na razie zjawisko zaobserwowano jedynie w symulacjach komputerowych. Mimo to badacze już mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do powstania bezpiecznych, odpornych na promieniowanie materiałów. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko awarii w reaktorach jądrowych. A te mogą być katastrofalne w skutkach. Więc chyba wszystko, co pozwoli ich uniknąć, jest dobrym pomysłem. [Los Alamos National Laboratory, Daily Mail]

podobne treści

  • Randomjet

    Chyba pierwszy sposób wybrali ?
    Stanisław, wyglądasz jak młody czak norris :)