naukanews

Nanoelektrownia wewnątrz szczura

Każdy żywy organizm produkuje przez cały czas olbrzymie ilości energii. Wiedzą o tym roboty z Matrixa, wiedzą też o tym naukowcy. Wymyślili właśnie, jak tę energię spożytkować. Dzięki specjalnym nanoprzewodom umieszczonym wewnątrz ciała szczura, są w stanie zamienić energię oddechu czy bicia serca zwierzęcia na elektryczność.

Naukowcom z Georgia Institut of Technology już wcześniej udało się wyprodukować energię z biegnącego chomika, a nawet stukania palcami o blat stołu. Wszystko dzięki specjalnym przewodom, wykorzystującym efekt piezoelektryczny. Polega on na powstawaniu ładunku elektrycznego w wyniku deformacji specjalnych kryształów.

Teraz jednak po raz pierwszy naukowcom z GIT udało się wytworzyć w ten sam sposób prąd wewnątrz żywego stworzenia. Podczepili oni bowiem takie same nanoprzewody do szczurzej przepony. Gdy zwierzę oddychało, przewód się rozciągał, co wytwarzało niewielki prąd elektryczny o natężeniu około 4 pikoamperów przy napięciu około 2 miliwoltów. Kiedy przewód został przyczepiony do serca zwierzęcia, nanoelektrownia wytwarzała 30 pikoamperów przy 3 miliwoltach.

Taki szczurzy generator ma moc rzędu femtowatów (biliardowych części wata), więc ilość produkowanej energii jest naprawdę niewielka. Ale ta technologia mogłaby potencjalnie zasilić równie małe nanourządzenia.

A naukowcy już pracują nad połączeniem kilkuset drucików, dzięki czemu będą mogły wytwarzać ładunek 100 nanoamperów przy napięciu 1,2 wolta. A to już całkiem sporo. Wystarczy, by zasilić mikroskopijne czujniki i implanty, które w przyszłości można będzie znaleźć w naszych organizmach. [Rebecca Boyle – Popular Science/giz, Technology Review]

podobne treści