naukanews

Nanoczujnik do indentyfikacji i lokalizacji źródła dźwięku

Firma Microflown Technologies opracowała malutki sensor dla wojska. Ma wsłuchiwać się w dźwięki pola walki, i oceniać, jaka broń wydała dźwięk i gdzie się ona znajduje.

Czujnik stosuje opracowaną przez Microflown technologię o nazwie „wektorowa detekcja akustyczna”. Polega ona na podgrzewaniu pasków platyny o długości 200 nanometrów do temperatury 200 stopni Celsjusza. Następnie urządzenie mierzy jak cząsteczki powietrza chłodzą te paski. Specjalne oprogramowanie jest dzięki temu w stanie zmierzyć drgania powietrza, czyli dźwięki, a do tego kierunek, z którego nadeszły.

To jak pasywny sonar dla jednostek naziemnych – ale, w przeciwieństwie do radarów, takiego urządzenia nie da sie wyśledzić. A przy tym jest to pierwsze tak małe urządzenie. Do tej pory oszacowanie położenia źródła dźwięku wymagało wielkiej aparatury i wielu czujników, które określały kierunek dźwięku metodą triangulacji.

Wygląda to na nieprawdopodobne, ale czujnik już działa. Próby przeprowadza między innymi polska armia, a wraz z nią holenderska, niemiecka, australijska i kilka innych. [DVICE]

podobne treści