gadżety

Naładuj telefon przy pomocy wkładki do butów

Są takie rejony świata, w których naładowanie telefonu komórkowego nie jest wcale oczywistą sprawą. Na przykład w Kenii. Dlatego 24-letni kenijski przedsiębiorca Anthony Mutua postanowił rozwiązać ten problem przy pomocy tego, czego w Kenii jest pod dostatkiem. I wcale nie chodzi o energię słoneczną.

Kenia znana jest ze swoich biegaczy długodystansowych. Duże odległości pomiędzy ośrodkami miejskimi oraz braki w infrastrukturze powodują, że w tym kraju nawet dzieci muszą pieszo przemierzać bardzo duże odległości. Dlatego Anthony Mutua wpadł na pomysł, by telefony ładować za pomocą energii elektrycznej generowanej przez piezoelektryczne wkładki do butów. Znajdujące się w pięcie wkładki pod wpływem ruchu generują prąd elektryczny. Telefon można ładować na dwa sposoby. Pierwszy zakłada podłączenie kablem buta do telefonu komórkowego (co musi wyglądać dość zabawnie, ale ważne że działa). Drugi, chyba trochę mniej efektywny, polega na podłączeniu buta do komórki zaraz po spacerze, ponieważ część energii elektrycznej magazynowana jest we wkładce.

Wkładkę można zamontować w każdym rodzaju obuwia, poza klapkami kąpielowymi. W Kenii sprzedawane będą one za równowartość 46 dolarów.

[Mashable, thx Jack]

podobne treści