nauka

Najzimniejszy brązowy karzeł znajduje się tylko 7 lat świetlnych od Słońca

Choć dzięki urządzeniom takim jak Kosmiczny Teleskop Kepler naukowcy są w stanie zidentyfikować planety krążące wokół odległych gwiazd, tak naprawdę nadal wiemy bardzo mało na temat otaczającego nas wszechświata. Przykładem na to jest niedawne odkrycie brązowego karła, który znajduje się zaledwie trochę ponad 7 lat świetlnych od Słońca.

Brązowy karzeł, oznaczony na razie jako WISE J085510.83-07.442.5, został po raz pierwszy zaobserwowany w roku 2010. Od tamtego czasu astronomowie, przy pomocy kosmicznych teleskopów Spitzera i WISE obserwowali odkryty obiekt, by ostatecznie stwierdzić, że ten brązowy karzeł jest nie tylko naszym nowym sąsiadem, ale jest także najzimniejszym ze znanych obiektów tego typu.

Brązowe karły to obiekty, które powstają w podobny sposób do gwiazd, jednak mają zbyt małą masę, by mogły zacząć zachodzić w nich procesy przemiany wodoru w hel. Od gazowych gigantów różnią się tym, że, przynajmniej na początku swojego istnienia, syntetyzowały deuter, ale później reakcje te się zatrzymały, dlatego potocznie określa się je czasem mianem „nieudanych gwiazd”. Obiekt WISE J085510.83-07.442.5, poza tym, że znajduje się jedynie 7,2 lat świetlnych od Słońca, jest jednocześnie najzimniejszym brązowym karłem znanym współczesnej nauce – jego temperatura wynosi od -48 do -13 stopni Celsjusza.

Według obliczeń zespołu naukowców pod wodzą profesora Kevina Luhmana z Pennsylvania State University, który jako pierwszy zauważył nowy obiekt, ma on masę 3 do 10 mas Jowisza. Taka masa może oznaczać, że obiekt jest gazowym gigantem, który został wyrzucony z własnego systemu słonecznego, ale naukowcy skłaniają się bardziej ku hipotezie, że jest to raczej brązowy karzeł.

„To bardzo ekscytujące doświadczenie odkryć tak bliskiego sąsiada Układu Słonecznego,” stwierdził Luhman. „A biorąc pod uwagę jego ekstremalną temperaturę tego obiektu, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej o atmosferach planet, które mają podobne zakresy temperatury.”

„Niesamowite, że nawet po tylu dekadach obserwacji nieba, nadal nie wiemy o wszystkich najbliższych sąsiadach Słońca,” dodaje Michael Werner z NASA.

WISE J085510.83-07.442.5 jest czwartym z naszych najbliższych sąsiadów. Pierwszym z ich jest układ Alpha Centauri (4,4 lata świetlne od Słońca), drugim gwiazda Barnarda (6 lat świetlnych), a trzecim układ dwóch cieplejszych brązowych karłów WISE J104915.57-531906 odkrytych przez ten sam zespół naukowców w ubiegłym roku (6,5 roku świetlnego).

Zdjęcia: NASA, Penn State University

podobne treści