news

Największy samolot świata odbył swój pierwszy lot

W miniony weekend w swój dziewiczy lot wzbił się Stratolaunch, największy samolot na świecie. W przyszłości służyć będzie jako platforma do wystrzeliwania satelitów.

Zaprojektowana przez Scaled Composites maszyna ma skrzydła o rozpiętości 117 metrów, co czyni z niej największy samolot na świecie. Przynajmniej gdyby porównywać tylko ten parametr, ponieważ istnieją maszyny, których kadłub jest dłuższy. Dla porównania rozpiętość skrzydeł Airbusa A380 to niecałe 80 metrów.

Stratolaunch jest jednak wyjątkowy nie tylko z tego powodu. Samolot bowiem został zaprojektowany tylko po to, by być platformą służącą do wystrzeliwania satelitów na orbitę. Pomiędzy jego podwójnym kadłubem, jak i pod jego skrzydłami, docelowo montowane będą nawet trzy rakiety, które po wyniesieniu przez 250 tonowego kolosa na wysokość około 10 kilometrów będą się odłączały by już samemu osiągnąć orbitę. Zaletą takiego rozwiązania ma być niższy koszt wyniesienia ładunku oraz możliwość korzystania z różnych lotnisk.

Podczas sobotniego testu sześciosilnikowy samolot wystartował z lotniska na pustyni Mojave, a nad Kalifornią wzbił się na wysokość 5 kilometrów. Po dwóch i pół godzinach lotu maszyna bezpiecznie powróciła na Ziemię.

Zdjęcie: Stratolounch

podobne treści