biznes

Największe porażki Apple`a

 

Bo w co mogą nie uwierzyć już dzisiaj najbardziej zagorzali zwolennicy tej firmy – takowe również się zdarzały.

Apple Lisa (1983-1985)

Pierwszy komputer osobisty używający graficznego interfejsu oraz kilku innych naprawdę przełomowych rozwiązań. To co go zabiło to fakt, że nie za bardzo mógł on w ogóle być ”osobisty” ze względu na swoją cenę wynoszącą 10 000 (!) dolarów. Co, biorąc pod uwagę inflację, równało się dzisiejszym 21 000 dolarów. Dodatkowo napakowana technicznymi wodotryskami Lisa była straszliwie wolna.

Macintosh Portable (1989-1991)

Przenośny komputer, który w zasadzie nie był przenośny, bo ważył siedem kilogramów. Jakby tego było mało (a siedem kilo to jednak w końcu wcale niemało), wadliwie zaprojektowana bateria sprawiała, że MP nie zawsze chciał się w ogóle uruchomić.

Newton (1993)

Palmtop, który wbrew nazwie nie mieścił się wcale w dłoni, czyli kolejna porażka Apple`a spowodowana gabarytami. Newton, mający być urządzeniem poręcznym, w istocie był niemalże czterokrotnych rozmiarów iPhone`a. To sprawiało również, że jego bateria ”żyła” bez ładowania krócej niż płatek śniegu w piekle.

Copland (1991)

System operacyjny planowany jako następca MacOS-a, budowany od podstaw przez blisko dekadę. Nie udało się z niego zrobić niczego sensownego, co jednak zaowocowało dla ”Jabłka” czymś niezwykle pozytywnym. W 1997 korporacja z Cupertino kupiła firmę NeXT, której NeXTSTEP OS stał się podstawą Mac OS X. Dzięki tej transakcji do firmy, którą założył wrócił również Steve Jobs. Co jak oczywiście wiemy jemu samemu, jak i Apple na dobre ostatecznie wyszło.

Pippin (1995)

Coś co miało być trochę komputerem, ale jeszcze bardziej wszechstronnym urządzeniem multimedialnym znakomitym do gier czyli czymś na kształt konsoli. Niestety Apple samo nie potrafiło go wykonać i Pippina produkowała na licencji firma Bandai. Dodatkowo nie wspierało zbyt mocno swojego produktu, przez co przegrał on bezlitosną rynkową walkę z Segą Saturn, Nintendo 64 czy przede wszystkim Sony PlayStation.

Mysz Apple USB (1998-2000)

Powszechnie uznawana za jeden z najgorszych technologicznych produktów wszystkich czasów. Nazywano ją ”Myszą krążkiem hokejowym” ponieważ było idealnie okrągła. Niestety nie pasowała do niemal żadnej użytkowniczej dłoni, a przez jej kształt ciężko było czasami wpaść na to, która jej część wpływa na ruchy kursora, czyli którą częścią wskazujemy na różne fragmenty ekranu.

Power Mac G4 Cube

Dzieło designerskiego geniuszu – komputer zamknięty w przezroczystej kostce. Szkoda tylko, że wzornictwo zwyciężyło w tym przypadku z funkcjonalnością. G4 Cube nie miał wejścia audio, przegrzewał się i jeszcze nie można go było rozbudować.

podobne treści