ciekawostki

Największe konstrukcje budowlane świata

To powinno napawać nas dumą, w końcu zostały wzniesione siłą ludzkich rąk. Lub maszynami obsługiwanymi przez ludzkie ręce.

Najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa

Jego budowę firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec zaczęły w roku 2004, skończyły w roku 2009, a oddano go do użytkowania w roku 2010. Ten wieżowiec w Dubaju ma 163 piętra, 829 metrów wysokości, jego wzniesienie kosztowało zaś 1,5 miliarda dolarów. Do pojawienia się Burdż Chalifa, najwyższą konstrukcją wzniesioną na lądzie był maszt radiowy w Konstantynowie postawiony w 1974 roku (646 metrów).

Niestety zawalił się on już 17 lat później.

Najwyższa konstrukcja budowlana świata – Perdido Regional Host

To platforma wiertnicza należąca do Shella i znajdująca się w Zatoce Meksykańskiej. Nad wodę wystaje niewiele co, ale łączna wysokość Perdido Regional Host to 2348 metrów, nigdy nie było wyższej konstrukcji budowlanej wzniesionej przez człowieka. Jest jeszcze jedna gigantyczna platforma Shella w tej samej zatoce – to Ursa Platform (1306 metrów). Dopiero trzecie miejsce na liście najwyższych konstrukcji zajmuje najwyższy budynek świata- wspomniany już Burdż Chalifa.

Najwyższa wieża zegarowa świata – NTT Docomo Yoyogi Building

Trzeci pod względem wysokości budynek w Tokio, 240 metrów i zegar o piętnastometrowej średnicy tarczy. Raczej ciężko go nie zauważyć, jeśli jest się gdzieś w pobliżu.

Budynek z najwyżej położonym tarasem obserwacyjnym świata – Shanghai World Financial Center

Widok z poziomu setnego piętra i zarazem z wysokości 474 metrów musi być naprawdę imponujący. Albo nawet przekraczający zakres słowa ”imponujący”.

Najwyższa zapora wodna świata – Nurek Dam

Nazwa swojska, ale to konstrukcja, która w roku 1980 stanęła w Kazachstanie, 75 kilometrów od stolicy kraju, Duszanbe. Ma wysokość 300 metrów.

Najwyższa drewniana konstrukcja świata – Radiostacja gliwicka

Najwyraźniej jesteśmy światowymi liderami, jeśli chodzi o stawianie wież radiowych. I to niezależnie od materiału, z jakiego są zbudowane. Budowę drewnianej, mierzącej 111 metrów wieży, ukończono w roku 1938, później niestety związana z nią była ”prowokacja gliwicka”. Stoi po dziś dzień.

Najdłuższy most świata – Wielki Most Danyang–Kunshan

Chińczycy są z kolei najlepsi w konstruowaniu monstrualnych rozmiarów mostów, z 15 najdłuższych na świecie 10 znajduje się u nich. Najbardziej imponujący z nich – Wielki Most Danyang–Kunshan ma aż 164,8 kilometra długości. Kosztował 8,5 miliarda dolarów. Ale 165 kilometrów… To tyle, ile wynosi odległość pomiędzy Tarnowem a Katowicami!

Budynek z największą powierzchnią użytkową – Abraj Al Bait

Choć to tak naprawdę kompleks budynków postawiony w saudyjskiej Mekce. Ma jednak powalającą na kolana powierzchnię 1,5 miliona metrów kwadratowych. Zresztą kompleks ten dzierży także kilka innych rekordów. Między innymi na najwyższy hotel świata (Abraj Al Bait Hotel Tower – 601 metrów) oraz na największy zegar świata (znajduje się na tymże hotelu i ma 43 metry średnicy).

podobne treści