news

Największe centrum danych Rosji będzie zasilane energią jądrową

Podobno Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu. A jednym z nieodzownych elementów tego stanu jest pociąg do wielkości. W każdym tego słowa znaczeniu. Ostatnim tego przykładem jest centrum obliczeniowe tek duże, że trzeba będzie zasilać je energią z elektrowni atomowej.

Rosyjska firma Rosenergoatom, wchodząca w skład państwowego holdingu Atomenergoprom, planuje wybudować największe w Rosji centrum danych. Budowa, która ma ruszyć jeszcze w tym roku, ma według wstępnych planów zaowocować powstaniem centrum, w którego wnętrzu stanie około 10 tysięcy szaf serwerowych. Całość ma pobierać 80 MW energii, która pochodzić będzie w całości z pobliskiej elektrowni atomowej.

Nowe centrum ma powstać w Udomli, mieście położonym w obwodzie twerskim, około 400 km na północny wschód od Moskwy. Zasilane będzie przez znajdującą się w nim Elektrownię Jądrową Kalinin. Oczywiście nie będzie ono zużywało całej energii produkowanej przez elektrownię – w czterech blokach działającej od prawie 30 lat elektrowni produkowanych jest 4000 MW energii elektrycznej, ale i tak centrum będzie jednym z największych pojedynczych odbiorców produkowanej tam energii.

Rosjanie milczą na temat szczegółów innych, niż rozmiary nowego centrum. Jest to zrozumiałe ponieważ dziesięć procent jego objętości już teraz zarezerwowane zostało na potrzeby „strategicznych działów gospodarki Federacji Rosyjskiej”. Pozostałe serwery mają być udostępniane klientom komercyjnym, strona rosyjska bardzo liczy na zachodnie korporacje IT takie jak Google czy Facebook, które na mocy przyjętego niedawno prawa zmuszone są do przechowywania danych dotyczących obywateli Rosji na jej terytorium.

Zdjęcie: Flickr/IAEA Imagebank

podobne treści