news

Najpopularniejsze hasła jakich używamy

Naukowcy z Cambridge twierdzą, że używamy za słabych haseł, niezależnie od tego, czy chodzi o hasła do poczty elektronicznej, internetowych kont bankowych czy portali społecznościowych. Nie dziwi to jakoś niezmiernie, zwłaszcza że jako gatunek jesteśmy wręcz znani z tego, że przy wyborze tego typu haseł nie popisujemy się przesadną kreatywnością. Częściowo też dlatego, że wszyscy już używamy ich tylu, że zaczęłyby się nam mieszać. Mamy dla was jednak listę haseł, których używamy zbyt często, a których używać w ogóle się nie powinno.

Słowo ”hasło” w dowolnym języku

Wybierane pewnie w imię idei, że ”najciemniej jest pod latarnią” i wielu użytkowników zapewne nie spodziewa się kompletnie tego, że ktoś przejrzy ich chytry plan. Błąd. ”Password” to według wielu badań najczęściej używany klucz dostępu na świecie. Tak samo jak w Polsce ”hasło”.

”Admin”, ”admin1” i tym podobne

Możecie sie śmiać. Znaczy w istocie powinniście się śmiać. Czy może raczej powinni byście się śmiać, gdyby nie to, że to takie smutne. W naszym 38-milionowym kraju, jak widać nie można znaleźć porządnego specjalisty od bezpieczeństwa komputerowego, skoro login do panelu administracyjnego witryny premiera brzmiał ”admin”, a hasło ”admin1”.

Twoje imię

Użyj jako hasła własnego imienia, a możesz się nawet nie zorientować, jak szybko tego pożałujesz. Nie najlepszym pomysłem jest także imię twojej dziewczyny/żony/męża/psa, nawet jeśli dodamy do tego kompletną rewelację i przełom w zabezpieczeniach antyhakerskich czyli cyfrę ”1”. Na przykład Bartek1 wcale nie jest trudniejsze do zgadnięcia niż Bartek. A nawet paradoksalnie nieco łatwiejsze.

Ciągi cyfrowe

Zdziwilibyście się, jak wielu ludzi używa hasła pokroju ”123456”, albo – kiedy są już na wyższym poziomie rozwoju komputerowego na przykład ”123456789”. Całe miliony. I mimo wielokrotnego powtarzania przez wszystkich, że z punktu widzenia elementarnego choćby bezpieczeństwa nie ma to żadnego sensu, wcale nie zamierzają z tego rezygnować. Niektórzy co bardziej szczwani próbują oszukać system i rzeczywistość, wpisując na przykład ”654321”. Ale nie, wcale nie jest to sprytne.

Ciągi literowe

Wbrew temu, co się niektórym wydaje, większość ludzi zna układ klawiatury. Większość ludzi też podejrzewa, że ci pozbawieni wyobraźni wybiorą sobie takie hasło jak ”qwerty”, ”qazxsw” czy ”qazwsx”.

Ciągi literowo-cyfrowo

Jeden z wielu we wszechświecie przykładów na to, że dwa minusy nie dają wcale plusa i jeśli połączymy dwie beznadziejne tendencje, to nie otrzymamy wcale czegoś pozytywnego. Słowem (a w zasadzie dwoma słowami i jednym ciągiem): ”abc123” też nie zadziała.

Inne

Jeśli chcielibyście wziąć hasło ”Lovely”, ”iloveyou”, ”babygirl” czy ”princess” również porzućcie nie nadzieję, ale wszelką chęć. One także znajdują się na liście najpopularniejszych haseł świata. Liście dostępnej dla każdego, kto tylko ma dość determinacji, by ją znaleźć.

podobne treści