naukanews

Najmniejsze obrączki świata powstały z DNA

Nanopierścionki są widoczne tylko pod najczulszym mikroskopem, ale za to
jakie są oryginalne. Ich średnica ma tylko 18 nanometrów! Łącznie potrzeba by ustawić 4000 obok siebie, by osiągnęły długość równą szerokości ludzkiego włosa.

Przeplatające się „obrączki” wykonał doktorant Thorsten Schmidt z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. Naukowiec przygotowywał się do własnego ślubu podczas pracy nad tym eksperymentem, stąd nazwa łańcuchów. Tak naprawdę krążki z DNA posłużą do celów naukowych, nie martymonialnych. 

Schmidt i nadzorujący jego pracę profesor Alexander Heckel uważają, że krążki mogłyby okazać się przydatne w nanomaszynach i silnikach molekularnych. „Obrączki” odróżniają się od tworzonych dotychczas nanostruktur z DNA tym, że nie mają sztywnego układu. Zależnie od czynników środowiskowych, mogą się obracać wokół własnej osi.

Nanotechnologia DNA to nowa dziedzina nauki łącząca biologię, fizykę, chemię i materiałoznawstwo, by czynić naukowy użytek ze zdolności DNA do tworzenia łańcuchów.

Pytanie tylko, czy piękna metafora, którą wykorzystał Schmidt, podoba się jego świeżo upieczonej żonie. Wszystko zależy od tego, ile czasu mężczyzna spędza w laboratorium, a ile w domu. [EurekAlert, MSNBC Cosmic Log]

podobne treści