naukastyl życiaWiadomości promowane

Najlepsze lekarstwo na pryszcze znajdziecie w ogródku

Drożdże, peelingi, toniki, antybiotyki, maści z apteki, modlitwy – pryszczaci próbują sobie pomóc, jak mogą. Niektórzy zawierzają medycynie, inni domowym specyfikom. Brytyjscy naukowcy sugerują, że dotknięci trądzikiem powinni przede wszystkim udać się do zielarza.

Dermatolodzy z Leeds Metropolitan University dowiedli słuszności stosowania… tymianku w walce z wykwitami skórnymi. Badanie dotyczyło skuteczności różnych substancji w walce z Propionibacterium, paskudztwem odpowiedzialnym za wiele rodzajów infekcji skutkujących powstawaniem mniejszych i większych pryszczy. Okazało się, że tymianek radzi sobie z bakterią świetnie, a na pewno lepiej od większości dostępnych na rynku kremów oraz środków do mycia twarzy. Roślina zawiera nadtlenek benzoilu, ten sam bakteriobójczy składnik, co większość kosmetyków do cery trądzikowej.

Członek zespołu badawczego, doktor Margarita Gomez-Escalada, wyjaśniła EurekAlert, jak uzyskać z gałązek tymianku pomocną substancję:

Liście rośliny moczy się w alkoholu wiele dni, a najlepiej tygodni. W ten sposób aktywne składniki przenikają z tymianku do cieczy.

Brzmi mało skomplikowanie! Tymianek w doniczkach znajdziemy w warzywniaku, więc eksperymentalną kurację każdy może zaaplikować sobie w domowych warunkach. W najgorszym wypadku zmarnujemy trochę spirytusu.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na wiosennej konferencji Towarzystwa Mikrobiologii Ogólnej. [EurekaAlert!, zdjęcie: Cheryl Casey/Shutterstock]

podobne treści